گریفتس از دولت یمن و شورای انتقالی جنوبی خواست تا توافق ریاض را اجرایی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مارتن گریفتس فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن یکشنبه 21 ژوئن 2020 ضمن محکوم کردن ادامه تنش‌زایی‌های شبه‌نظامیان حوثی در تمامی مناطق یمن و به ویژه تشدید اقدامات خصمانه اخیرشان، از دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی این کشور خواست تا فورا توافق ریاض را به مورد اجرا بگذارند.

دفتر مارتن گریفتس فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن یکشنبه در بیانیه‌ای بر شبکه «توئیتر» نوشت که تنش‌زایی با روند مذاکرات جاری است که سازمان ملل متحد آن را با هدف دستیابی به توافق میان طرف‌های درگیر برای برقراری آتش‌بس فراگیر آغاز کرده در تعارض است.

در این بیانیه همچنین آمده است:« مجددا از طرف‌های یمنی می‌خواهیم تا به طور جدی تنش‌‌ها را کاهش داده و به برقراری صلح فرصت بدهند، هیچ‌گونه توجیهی برای تنش‌زایی‌های نظامی نیست و این با آرزوهای مردان و زنان یمنی برای رسیدن به صلح در تعارض بوده و پیکار روزانه آنها برای زنده ماندن در یمن را بسیار سخت‌تر کرده است».

مارتن گریفتس همچنین تاکید کرد که تنش‌زایی‌ها مانع از همه تلاش‌هایی است که به منظور جلوگیری از انتشار همه‌گیر ویروس کووید- 19 در یمن صورت می‌گیرد.

اجرایی کردن توافق ریاض

شایان ذکر است که محمد الحضرمی وزیر خارجه یمن سه‌شنبه گذشته بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم از سوی شورای امنیت برای فشار بر حوثی‌ها، حل مسأله نفتکش صافر و جلوگیری از فاجعه خطرناک زیست محیطی تاکید کرد.

محمد الحضرمی در پی ویدیو کنفرانسی که با نمایندگان 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین و فرانسه) انجام داد گفت که سفرای کشورهای عضو دائمی شورای امنیت بر ضرورت اجرایی شدن توافق ریاض و انجام تلاش‌ها برای برقراری مجدد امنیت و ثبات در عدن پایتخت موقت یمن تاکید کرده و از تلاش‌های سازمان ملل و فرستاده دبیرکل این سازمان برای رسیدن به راه حلی فراگیر و پایدار اعلام حمایت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم