پژوهشگر افغان: ایران به سهولت می‌تواند هیأت افغانستان را با دست خالی به کابل بفرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ملک ستیز پژوهشگر روابط بین‌الملل افغان در رابطه به سفری هیأت کابل به تهران در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت، ایران به سهولت می‌تواند این هیأت را با دست خالی به کابل بفرستد.

ستیز نوشت: «هیاتی تحت ریاست سرپرست‌وزیر خارجه‌ی افغانستان به ایران رفته تا روی تشنجات اخیر مرزی و مهاجرت گفت‌وگو کند. من دیپلوماسی ایران را به خوبی می‌شناسم. فرصت برایم دست داده‌است تا با آن‌کار و مذاکره کنم. برداشت من این‌است که کانون دیپلوماسی ایران به سهولت می‌تواند این هیات را با دست خالی به کابل بفرستد. اعلامیه‌ای در زمینه پخش خواهد شد و قراردادهای هم بسته خواهند کرد، اما چیزی را دگرگون نخواهد ساخت».

وی اضافه کرد: «مشکل مهاجرت، مرزها، حقوق بشر و حقوق بین‌الملل را با ایران به هیچ‌صورتی نمی‌توان از راه مذاکرات دوجانبه حل کرد. ما به دیپلوماسی‌ی نیاز داریم که بتواند مذاکرات چند جانبه را در این راستا با بازیگران منطقه و جهان راه‌اندازی کند».

این پژوهشگر روابط بین‌الملل افغان تاکید کرد: «همین‌اکنون ایران با قطع‌نامه‌ی آژانس منع گسترش سلاح اتومی پنجه نرم می‌کند. تخطی‌ها از حقوق پناهجویان، مهاجرین کارگر و سایر شهروندان افغانستان در ایران، مشکل دیروزی و امروزی نیست بل‌که سال‌های درازی پیش‌رو خواهد داشت. از این‌رو دولت افغانستان با طرح پیش‌نویس قطع‌نامه به شورای حقوق بشر می‌تواند ایران را در تنگای سیاسی قرار دهد و آن‌را وادار به هم‌کاری نماید».

از سوی دیگر، هیأت کابل به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن وارد تهران شد با برخی مقام‌های ایرانی از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد «رویدادهای ناگوار اخیر» مرتبط به مهاجرین افغان صحبت کرد.

گفتنی است اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند. هنوز پرونده هر دو حادثه بسته نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم