ارتش ملی لیبی برای دفاع از شهر سرت منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرتیپ احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه یکشنبه 21 ژوئن 2020 برای دفاع از شهر سرت به شعاع 200 کیلومتری در آسمان اطراف آن منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد.

المسماری همچنین در کنفرانسی خبری گفت «مانع از انتشار هر گونه اطلاعاتی درباره تحرکات نیروهای ارتش ملی لیبی شده‌ایم».

از سویی سرتیپ خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح لیبی در تماس با «العربیه» بر عدم دست کشیدن از شهر سرت در برابر اقدامات توسعه‌طلبانه ترکیه تاکید کرد و گفت:« هر چقدر هم قربانی بدهیم سرت را برای ترکیه ترک نخواهیم کرد و هماهنگی‌ با مصر در بالاترین سطح‌ها ادامه دارد».

محجوب گفت:« حمله اول مزدوران اردوغان را دفع کردیم و وضعیت را به کنترل درآوردیم و چنانچه برای پیشروی تلاش کنند برای مقابله با آنها آماده‌ایم».

او در ادامه گفت:« نیروهای بیشتری را برای مقابله با هر نوع مزدورانی آماده و بسیج کرده‌ایم».

درخواست حمایت از مصر

از جهتی مشاور عقیله صالح، رئيس پارلمان لیبی گفت که ترکیه در لیبی مداخله می‌کند و می‌خواهد لیبی را اشغال کند. او گفت:« به موضع عربی برای متوقف ساختن مداخله‌جویی‌‌های ترکیه امید بسته‌ایم».

او گفت که مجلس نمایندگان لیبی پیش‌تر از مصر درخواست حمایت کرده بود.

او همچنین افزود که «مصر در طول 7 سال از روند سیاسی در لیبی حمایت کرده است».

این در حالی است که منابع پارلمانی لیبی یکشنبه گزارش دادند که « مجلس نمایندگان لیبی قرار است ظرف چند روز نشستی فوق‌‌العاده‌ را برای درخواست دخالت مصر در مقابله با دخالت‌جویی‌‌ها و توسعه‌طلبی‌های ترکیه برگزار کند».

به گفته این منابع ترکیه نمی‌تواند بر تاسیسات نفتی لیبی کنترل پیدا کند.فعال‌سازی توافق‌نامه دفاع عربی مشترک در همین راستا مجلس نمایندگان لیبی اعلام کرد که «کشورهای عربی شروع به احساس خطر احیای توسعه‌طلبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عثمانی کرده‌اند» و بر ضرورت « فعال‌سازی توافق‌نامه دفاع عربی مشترک» تاکید کردند.

مشاور رئیس پارلمان لیبی یکشنبه در اظهاراتی به «العربیه» گفت:« ترکیه در تلاش است تا موضعش را در میدان نبرد تقویت کند» او در ادامه گفت که «قطر بزرگترین حمایت کننده از آنکارا در ایجاد هرج و مرج در لیبی است». این مشاور پارلمانی لیبی همچنین بر ضرورت «آزاد کردن شهر مصراته از سلطه اخوان المسلمین و تندروها تاکید کرد». او همچنین توضیح داد که از هر تلاشی برای حمایت از نیروهای مسلح لیبی استقبال می‌شود».

حق دفاع از خود

شایان ذکر است عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، روز شنبه تاکید کرد که ارتش مصر قادر است از مصر در داخل و خارج از مرزهای خود دفاع كند.

رئیس جمهوری مصر ضمن بازرسی از نیروهای ارتش این کشور در منطقه نظامی غربی که با حضور وزیر دفاع، رئیس ستاد و فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح این کشور همراه بود، گفت: ارتش مصر یکی از قدرتمندترین ارتش‌های منطقه است، اما یک ارتش منطقی است این ارتش محافظت می‌کند اما کسی را تهدید نمی کند.

السیسی همچنین تاکید کرد که ارتش مصر قادر است از امنیت ملی مصر در داخل و خارج از مرزها دفاع کند.

رئیس جمهوری مصر با تاکید بر این‌که دو شهر سرت و الجفره در لیبی برای مصر خط قرمز هستند، هشدار داد كه مصر هیچ گونه تهدیدی علیه امنیت مرزهای غربی‌اش را قبول نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم