.
.
.

هیأت کابل وارد تهران شد؛ با وزیر خارجه ایران در مورد «حوادث ناگوار اخیر» صحبت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان تایید کرد، محمد حنیف اتمر سرپرست این وزارت در راس یک هیأت بلندرتبه یک‌شنبه 21 ژوئن وارد تهران شد با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان گفتگو کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «در این دیدار هیئت‌های بین‌الوزارتی دو کشور در مورد حوادث ناگوار اخیر در رابطه به اتباع افغانستان، پی‌گیری تحقیقات، راه‌های حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و برنامه کمیته‌های کاری سند همکاری‌های جامع صحبت و تبادل نظر نمودند».

وزارت امور خارجه افغانستان جزئیات بیشتر در این مورد نداده است، اما برخی رسانه‌ها گزارش داده که هیأت کابل برای دو روز در تهران می‌باشد.

هم‌چنان، وزارت امور خارجه افغانستان بعد از ظهر شنبه 20 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای جداگانه نوشته بود: «این سفر به هدف پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر، جستجوی راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری‌های جامع بین دو کشور، انجام می‌شود».

در ادامه این اعلامیه ذکر آمده بود، هیئت عالی‌رتبه افغانستان که در راس آن محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه این کشور قرار دارد و شامل نماینده گان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی می‌گردد، به ایران رفته اند.

از حقوق پناهجویان دفاع شود

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان شنبه 20 ژوئن به‌مناسبت روز جهانی پناهندگان از دولت این کشور خواست از حقوق پناهندگان و پناهجویان دفاع کند.

این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «افغانستان، افزون بر چالش‌های بزرگ متفاوت، با بحران پناهندگان و مهاجران نیز درگیر بوده است و هم‌چنان شماری زیاد از تراژیک‌ترین موارد نقض حقوق بشری مانند غرق شدن در آب‌ها، کشتار، توقیف درازمدت در اردوگاه‌ها و... درعرصه مهاجرت و پناهندگی رخ می‌دهند».

هم‌چنان، سفارت آمریکا در کابل شنبه 20 ژوئن به‌مناسبت روز جهانی پناهندگان در توییتی نوشت، در کنار مهاجرین افغان که توسط مقام‌های ایرانی مورد سواستفاده، شکجه و به قتل رسیده‌اند، ایستاده است.

گفتنی است اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند. هنوز پرونده هر دو حادثه بسته نشده است.

این رفتار نیروهای ایرانی با مهاجرین افغان که اکثرا کارگران بودند، اعتراضات گسترده افغان‌ها علیه برخوردهای دولت در شهرهای مختلف افغانستان را برانگیخت.

شماری از شهروندان افغانستان هفته گذشته در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، فراه و لشکرگاه هلمند این کشور علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تجمع اعتراضی برپا کردند و در برخی شهرها عکس‌های خمینی، خامنه‌ای، حسن روحانی و هم‌چنان پرچم رژیم ایران را به آتش کشیدند.

پس از اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف افغانستان علیه دولت ایران، سرانجام این اعتراضات به اروپا و آمریکا نیز رسید.
افغان‌های مقیم اروپا اخیراً در شهرهای پاریس، فرانکفورت، برلین و لندن علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تظاهرات کردند و خواهان عدالت شدند.

روز یک‌شنبه 14 ژوئن 2020 تظاهرات افغان‌ها در شهرهای لندن بریتانیا و واشنگتن آمریکا برگزار شد؛ این معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر می‌دادند و تاکید کردند که برای قربانیان افغان در ایران عدالت می‌خواهند.

در همین حال، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اعتراضات، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد، اما وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد، هر شهروند افغان بر اساس قوانین و حقوق شهروندی حق دارد اقدام به برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز کند.

هرگاه رفتار تظاهرکنندگان منجر به بی‌نظمی و اخلال در اجرای قوانین گردد از سوی نهادی مؤظف مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم