.
.
.

داوود اوغلو: با چشمان خودم فساد در مناقصه‌های مالی اردوغان را دیدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر پیشین ترکیه به انتقادهای خود از سیاست رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه ادامه می‌دهد.

او اردوغان را به فساد در بسیاری از موضوعات از جمله انجام مناقصه‌های مالی متهم کرد.

داوود اغلو اردوغان را عامل عدم موفقیت مدیریت اقتصاد و از بین بردن آزادی‌های سیاسی و دموکراسی در این کشور دانست.

رئیس حزب آینده ترکیه در اظهارات جدید خود که از طریق مشارکت در برنامه کانال تلویزیون« کارار» بیان کرد گفت، از اردوغان خواست تا سرنوشت 110 میلیارد لیر ترکیه برابر با بیش از 16 میلیارد دلار را مشخص کند.

داوود اغلو گفت، این نخستین بار است که اقتصاد ترکیه از سال 2002 تاکنون شاهد کسری بودجه به این بزرگی است.

او اظهار داشت:«اردوغان و دارو دسته‌اش به جایگاه ترکیه لطمه زدند و کورونا هیچ ارتباطی با این مشکلات ندارد... 110 میلیارد لیر کجا رفت؟».

فساد در مناقصه‌های مالی

متحد سابق اردوغان که از حزب عدالت و توسعه جدا شد و با تأسیس حزب آینده ترکیه در اواخر سال گذشته به صف مخالفان اردوغان پیوست، در اظهارات خود به فساد در مناقصه‌های مالی سازمان یافته توسط دولت‌های حزب «عدالت و توسعه» پرداخت و گفت:« "ما قصد داشتیم اصلاحاتی انجام دهیم که دولت بر همه مناقصه‌ها کنترل کامل داشته باشد زیرا من با چشم خودم آنچه در این مناقصه‌ها اتفاق می‌افتاد را مشاهده کردم اما متاسفانه یک کودتای داخلی از طرف حزب توسعه علیه من انجام شد».

داووداوغلو همچنین با بیان اینکه ترکیه همزمان با بحران داخلی و خارجی روبرو است ، اظهار داشت: «در سال 2008 این بحران خارجی بود. اکنون یک بحران خارجی و یک بحران داخلی نیز وجود دارد. بحران فعلی شبیه به بحران سال 2001 از فقدان دموکراسی و بحران مدیریت بوجود آمده بود».

گفتنی است که تاکنون چندین گزارش در باره فساد گسترده در میان بازرگانان نزدیک به حزب حاکم ترکیه که بیشتر در زمینه مناقصات مالی است، توسط نهادهای دولتی ترکیه منتشر شده است.

داوود اغلو تأکید کرد که فکر کردن در مورد توانایی جذب سرمایه گذاران خارجی بدون آنکه دموکراسی وجود داشته باشد چیزی نیست جز نادانی نیست.

او افزود: «کشوری که در آن اعتماد به قانون وجود نداشته باشد نه تنها از سرمایه خارجی بهرمند نخواهد آمد بلکه سرمایه‌گذاران داخلی هم از آن کشور فرار خواهند کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم