.
.
.

اکتشاف دانش‌آموزان دانمارکی: گیاهان در نزدیکی مودم رشد نمی‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گیاهان وقتی در نزدیکی مودم‌های بی‌سیم قرار می‌گیرند، رشد نمی‌کنند. این اکتشافی است که 5 دختر نوجوان دانمارکی به آن رسیده و نگاه همه محافل علمی جهان را به خود جلب کرده‌اند.

5 دانش‌آموز کلاس نهم مدرسه‌ای به نام «هالیراب» در دانمارک متوجه شدند، شب‌هایی که تلفن‌ همراه خود را در نزدیکی محل خواب خود می‌گذارند، در روزهای با مشکلاتی در زمینه تمرکز حواس مواجه می‌شوند.

به گزارش رسانه‌های دانمارک این دانش‌آموزان پس از آن تصمیم گرفتند آزمایشی برای بررسی تاثیرات امواج بی‌سیم روی گیاهان انجام دهند. آنها برای این کار 6 ظرف مملو از دانه‌های گیاه شاهی در اتاقی خالی قرار دادند. در اتاق دیگری هم 6 ظرف دیگر که مملو از این دانه‌ها بود را در کنار دو دستگاه مودم که امواجی همانند امواج تلفن همراه از خود ساطع می‌کردند، قرار دادند.

این دانش‌آموزان به مدت 12 روز این گیاهان را تحت نظر قرار گرفته و از آنها عکس گرفته و روند رشد آنها را یادداشت کردند. پس از 12 روز دانه‌های اتاق خالی رشد کرده و دانه‌های کنار مودم خشک شده و از بین رفتند.

این اکتشاف این 5 دانش‌آموز جوایز و تقدیرنامه‌های متعددی از مسابقات علمی محلی برای آنها به ارمغان آورده و توجه مجامع علمی جهان را به سوی آنها جلب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم