السیسی: هر گونه مداخله مستقیم مصر در لیبی مشروعیت بین‌المللی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، روز شنبه، 20 ژوئن تاکید کرد که ارتش مصر قادر است از مصر در داخل و خارج از مرزهای خود دفاع كند.
رئیس جمهوری مصر ضمن بازرسی از میروهای ارتش این کشور در منطقه نظامی غربی که با حضور وزیر دفاع ، رئیس ستاد و فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح این کشور همراه بود، گفت: ارتش مصر یکی از قدرتمندترین ارتش‎های منطقه است، اما یک ارتش منطقی است این ارتش محافظت می‌کند اما کسی را تهدید نمی کند.


ارتش مصر قادر است از امنیت ملی مصر در داخل و خارج از مرزها دفاع کند.

السیسی هشدار داد كه مصر هیچ گونه تهدیدی را برای امنیت مرزهای غربی‌اش را قبول نخواهد کرد .

رئیس جمهوری مصر در سخنانی هشدارآمیز گفت، شهرهای سیرت و الجفره در لیبی برای مصر خطوط قرمز هستند.سخنان هشدار آمیر زدیس جمهوری مصر در پاسخ به مقامات ترکیه است که گفته بودند، آنها در نظر دارند تا به نیروهای الوفاق کمک کنند تا شهرهای سرت و الجفره را به تصرف خود درآورند.

السیسی، همچنین گفت اکنون مصر برای دخالت مستقیم در لیبی مشروعیت بین المللی و منطقه ای دارد.رئیس جمهوری مصر به ارتش این کشور دستور داد تا برای مأموریت‌های داخل و خارج از کشور آماده شود.

رئیس جمهوری مصر بعد از ظهر روز شنبه هنگام بازدید از یک پایگاه هوایی ارتش در غرب این کشور داد، گفت، ارتش باید برای محافظت از امنیت ملی در میانه تنش‌ها و نیز مداخلات ترکیه در کشور همسایه مصر، آماده باشد.

رئیس جمهوری مصر گفت امنیت لیبی با امنیت مصر پیوندی ناگسستنی و محکم دارند وامنیت ملی ما با آنچه در داخل لیبی می گذارد پیوندی مستقیم دارد.

وی افزود:«ما بیش از یک دهه از بی ثباتی در لیبی هشدار داده‌ایم و خواستار راه حلی همه جانبه‌ای هستیم که شامل حفظ سرزمین‌ لیبی و پایان دادن به حضور شبه‌نظامیان تروریست و مداخلات خارجی در این کشور هستیم اما کشورهای خارجی همچنان به تسلیحات شبه نظامیان افراطی ادامه دادند».

او گفت :«با توجه به بی ثباتی در منطقه و تحولات اخیر لیبی و خطراتی که کشورهای همسایه لیبی را تهدید می‌کند بر آمادگی کامل نیروهایمان برای دفاع از امنیت ملی مصر تاکید و آن ضروری می دانیم».


السیسی گفت: «ارتش مصر یکی از قوی‌ترین ارتش‌های منطقه است. ارتش ما منطقی است، ارتشی است که محافظت می‌کند، نه تهدید این راهبرد ما، باور ما و اصول ماست که هرگز تغییر نخواهد کرد.»

رئیس جمهوری مصر تهدید کرد، چنانچه نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به پشتیبانی ترکیه به سوی شهر استراتژیک «سرت» پیشروی کنند مصر به طور مستقیم در داخل لیبی مداخله خواهد کرد.

سخنان رئیس جمهوری مصر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان عرب داشت به طوری که برخی از شبكه‌هاى تلویزیونى اين سخنرانى را به طور مستقیم پوشش داده‌اند.

کشورهای سعودی، امارات، بحرین و کویت از موضع مصر در رابطه با لیبی حمایت کردند.

دولت الوفاق که مورد حمایت ترکیه است سخنان رئیس جمهوری مصر را به عنوان تهدید عليه خود تلقی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم