.
.
.

آیا گرم کردن غذا با مایکروویو خطرناک است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احتمالا شما هم تا کنون خوانده یا شنیده‌اید که گرم کردن غذا با دستگاه‌های مایکروویو، خوراکی‌ها را سرطانی، اشعه‌زده و مسموم می‌کند. اگر چیزی در این‌باره شنیده یا خوانده‌اید حالا زمان آن رسیده که این چیزها را دور بریزید و با خیال راحت غذایتان را با مایکروویو گرم کنید.

یک کارشناس تغذیه و محیط زیست به نام «یاستر بتسیو» گفت دستگاه‌های مایکروویو دهه‌هاست که از سوی انسان به کار گرفته می‌شوند ولی در تمامی این مدت طولانی همیشه شایعاتی این دستگاه‌ها را دنبال کرده‌اند.

این کارشناس تغذیه گفت که استفاده از مایکروویو از دهه 60 میلادی آغاز شد ولی در چند دهه اخیر استفاده از این دستگاه‌ها بیشتر شد. همزمان افسانه‌هایی درباره این دستگاه‌ها ساخته شد که هیچ ارتباطی با واقعیت نداشت. به عنوان مثال خیلی‌ها گمان می‌کنند این دستگاه‌ها غذا را اشعه‌زده می‌کنند و این اصلا درست نیست.

به گفته یاستر بتسیو دستگاه‌های مایکروویو خانگی از اشعه الکترومغناطیسی با طول موج بالا (2.450 مگاهرتز) استفاده می‌کنند و این امواج هیچ تاثیری روی غذا ندارند و تغییری در آن به وجود نمی‌آورند.

بتسیو که مدیر آزمایشگاه «محیط زیست زندگی» است توضیح داد مایکروویوها طوری طراحی شده‌اند که با بسته‌شدن درب‌هایشان امواجی از آنها به بیرون درز نکند و این بدان معناست که ایستادن در کنار این دستگاه در هنگام گرم کردن غذا مانعی ندارد.

او همچنین توضیح داد این درست است که دستگاه‌های مایکروویو هنگام کار کردن اشعه الکترومغناطیس از خود ساطع می‌کنند و این اشعه‌ها تا فاصله 1.5 متری هم می‌رسد، لذا با تاکید بر اینکه این اشعه‌ها خطرناک نیستند، توصیه می‌شود که هنگام استفاده از مایکروویو در کنار آن نایستاد.

به گفته یاستر بتسیو هرچه مقدار غذایی که برای گرم کردن درون مایکروویو گذاشته شود، بیشتر باشد، کارایی دستگاه بیشتر و بهتر است، زیرا که مقدار بیشتری از انرژی دستگاه جذب غذا می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم