وکیل‌مدافع قاضی منصوری: ما و خانواده موکلم معتقدیم او قصد خودکشی نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وکیل مدافع قاضی غلامرضا منصوری، با بیان اینکه او و خانواده قاضی منصوری اعتقاد دارند که او قصد خودکشی نداشت تاکید کرد که موکلش دلایل خوبی برای دفاع از خود داشت و معتقد بود اتهام دریافت رشوه به او وارد نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، امیرحسین نجف‌پورثانی، وکیل مدافع غلامرضا منصوری، شنبه 31 خرداد 1399 (20 ژوئن 2020)، درباره مرگ ناگهانی موکلش در رومانی اظهار کرد: «قاضی منصوری چهارشنبه هفته گذشته خودش را به سفارت معرفی کرد و بعد از آقای سفیر اجازه گرفتند و دو شب هم در سفارت حضور داشتند، یعنی از عصر چهارشنبه تا پنجشنبه شب در سفارت حضور داشتند و پنجشنبه شب به دلیل حال نامساعد به بیمارستان منتقل شدند و به محض اینکه به بیمارستان رسیدند، توسط پلیس رومانی دستگیر شدند».

Advertisement

به گفته وکیل منصوری، روز جمعه هفته گذشته با این متهم در تماس بودند و نزدیک بعدازظهر به آنها اعلام کرده بود که فعلا او را آزاد کرده‌اند و پس از ملاقات با یکی از مراجع قضایی رومانی، مشخص شده تا دو ماه دیگر آزاد است تا دادگاهی در رومانی تشکیل شود.

نجف‌پورثانی نبود قرارداد بین ایران و رومانی برای استرداد مجرمان را یادآور شد و از درخواست مدارک استرداد از سوی رومانی برای تسلیم کردن منصوری خبر داد.

او آزادی منصوری را «مشروط» و بدون اجازه خروج از رومانی دانست و افزود: «متاسفانه در جریان نیستیم که دیروز چه اتفاقی افتاد و ما خودمان نیز خبر را از شبکه‌های اجتماعی متوجه شدیم».

وکیل قاضی منصوری از تماس این قاضی سابق با یکی از اعضای خانواده‌اش در روز گذشته حدود ساعت 11 ظهر خبر داد که طی این تماس مشخص بود حالش مناسب و مساعد بوده و مشکلی نداشت.

او همچنین گفت که با شنیدن خبر جان باختن منصوری، واتس‌آپ او را چک کرده که آخرین بازدید او ساعت 15:15 بود.

نجف‌پورثانی تاکید کرد که پلیس رومانی وظیفه محافظت از جان منصوری را به عهده داشته چون پس از مراجعه این متهم به سفارت، پلیس رومانی او را دستگیر کرده بود و او را تحت تعقیب قرار داده بود.

به گفته او، خانواده منصوری نیز تقاضا دارند که مقا‌م‌های قضایی و مقام‌های سیاست خارجی این موضوع را سریعاً پیگیری کنند که هم جزئیات روشن شود و هم در مورد استرداد جنازه تمهیداتی اندیشیده شود.

نجف‌پورثانی در خصوص نحوه استرداد جنازه قاضی منصوری گفت: «فعلا این موضوع در دست بررسی است و ممکن است به پزشکی قانونی استرداد شود و ما منتظر روشن شدن جزئیات هستیم».

او افزود: «با توجه به اینکه قاضی منصوری در هتل مستقر بوده، طبیعتا این هتل دوربین داشته و این جزئیات قابل پیگیری است؛ چون چیزی که ما و خانواده ایشان کاملا معتقدیم این است که وی آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد».

به گفته این وکیل منصوری در تماس با او تاکید کرده که قصد بازگشت به ایران دارد و حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت.

نجف‌پورثانی در پاسخ به پرسشی که آیا منصوری جعبه سیاه پرونده طبری بود، گفت: «موضوعی که منصوری همیشه به آن تاکید داشت، این بود که اتهامات او با اکبر طبری در یک پرونده نباشد و معتقد بود متهم است اما یکی از متهمان پرونده اکبر طبری نیست و ارتباطی با اکبر طبری ندارد».

او بیماری منصوری را «سرطان یا هموروئید» دانست که از جزئیات آن بی‌اطلاع است.

غلامرضا منصوری، قاضی بازنشسته اجراییات بخش لواسانات، سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در کارنامه خود داشت.

وب‌سایت رسمی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران پس از انتشار خبر دستگیری این متهم خواستار پیگرد قضایی علیه او در رومانی به دلیل اقدام‌هایش در «تهدید آزادی و حقوق روزنامه‌نگاران» شد، آنتونی بلانگر، دبیرکل این فدراسیون، خواستار آن شد که پیگرد قضایی غلامرضا منصوری بدون استرداد او به ایران در کشور رومانی صورت بگیرد.

این قاضی پیشین متهم به مشارکت در باند رشوه‌خواری در قوه قضاییه بود و پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، مشخص شد که در خارج از ایران به سر می‌برد. به گفته مقام‌های قضایی او در مرداد سال 1398 از ایران خارج شده بود.

با انتشار خبر دستگیری او در بخارست رومانی توسط پلیس این کشور، خبر آزادی او نیز بلافاصله منتشر شد. بر اساس حکم قاضی دادگاهی در شهر بخارست این متهم تا تاریخ 20 تیرماه تحت شرایط خاصی آزاد شده بود.

اما روز گذشته، خبر پیدا شدن جسد بی‌جان او در هتل محل اقامتش جنجالی شد.

منصوری متهم ردیف نهم پرونده قضایی اکبر طبری است. اتهام او دریافت رشوه‌ای بالغ بر 500 هزار یورو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم