.
.
.

زنان اهوازی قتل‌های ناموسی را به شدت محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از 40 زن فعال عرب اهوازی با انتشار بیانیه‌ای حوادث قتل ناموسی که در روزهای گذشته جان 5 زن را در ایران گرفت محکوم کرده و درباره سوء استفاده از عرب‌ستیزان از این حوادث هشدار دادند.

در روزهای گذشته یک زن جوان 19 ساله به نام فاطمه بریهی توسط همسرش در شهر آبادان سر بریده شد. دو قتل ناموسی دیگر هم پس از آن رخ داد و زنی در کرمان و مادری در آبادان در این حوادث جان باختند.

در بیانیه منتشر شده از سوی زنان اهوازی آمده: « این بیانیه را در محکومیت جنایت قتلی صادر می‌کنیم که در حق زنان و توسط مردانی که از دیرباز از جام تلخ عُرف نوشیده، رخ داد؛ در محکومیت قتل فاطمه بریهی. این بیانیه را در محکومت همه موانع که مانع پیشرفت زنان شده و آنها در بند بندگی گرفته صادر می‌کنیم.»

زنان اهوازی در این بیانیه به نقش جامعه نیز اشاره کرده و گفتند که جامعه در روی‌ دادن این پدیده شوم نفش داشته است. «ما این بیانیه را در محکومیت سیاست‌هایی صادر می‌کنیم که از سوی جامعه در دستور کار قرار گرفته و نگاهی تحقیرآمیز به زنان دارند. از دیرباز گفته‌اند اگر می‌خواهید سطح پیشرفت جامعه‌ای را بسنجید، به سطح پیشرفت زنان آن جامعه بنگرید.»

زنان اهوازی در این بیانیه مردان را هم مورد خطاب قرار داده و نوشتند: «از مردان می‌خواهیم شریک زنان خود باشند نه اینکه در دست زن‌ستیزان بگذارند... مردان باید به این باور برسند که فضای فعالیت باید بین مرد و زن مشترک باشد و باید دست کمک به سوی زنان دراز کرد تا آنها بتوانند از فضای تاریک رهایی یابند... برادر شهروند اگر قانون به تو اجازه کشتن زنی را می‌دهد، با این نگاه که فرقی بین زن و مرد وجود ندارد، حق انسانی او را پاس بدار.»

در روزهای گذشته شهرهای محتلف ایران شاهد کشته شدن 5 زن بودند که در ابتدا #رومینا_اشرفی در گیلان و توسط پدرش با ضربات داس کشته شد. پس از آن سر #فاطمه_بریهی در آبادان توسط شوهرش بریده شد. در کرمان هم پدر #ریحانه_عامری او را با میله آهنین کشت. زنی 25 ساله و مادر سه کودک هم در آبادان با ضربات چاقوی برادرش از پا در آمد و در گلشهر کرج هم شوهری با تفنگ شکاری به زندگی همسرش پایان داد.

هر ساله تعدادی زیادی از زنان ایران توسط مردان فامیل تحت عنوان #قتل_ناموسی کشته می‌شود. آمار دقیقی درباره این حوادث وجود ندارد ولی در سال 2014 یک مقام نیروی انتظامی تهران گفت که قتل‌های ناموسی 20 درصد آمار سالیانه قتل در ایران را تشکیل می‌دهند.

وبگاه خبرآنلاین هم گزارش کرده بود که براساس آمار سال 2013 آمار قتل‌های ناموسی در ایران 28.8 قتل‌ها در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم