.
.
.

انتقاد شدید وزیر امورخارجه آمریکا از چین: پکن دموکراسی غربی را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا روز جمعه 19 ژوئن 2020 به کشورهای اروپایی درباره خطرات تکیه به چین هشدار داد و گفت که پکن خطری برای دموکراسی‌ غربی است.

به گزارش فرانس‌پرس پمپئو در یک نشست مجازی درباره دموکراسی که در کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار شد، گفت: «حزب کمونیست چین می‌خواهد شما را به انتخاب میان آمریکا و چین مجبور کند.»

او در ادامه توضیح داد: «نمی‌توانیم بدون کنار گذاشتن هویت‌مان بین این دو گزینه تعادل ایجاد کنیم. دموکراسی‌هایی که بر یک نظام سلطه‌جو بنا شده‌اند، نمی‌توانند چنین نامی به خود بگیرند.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده در یکی از شدیدترین سخنرانی‌هایش خطاب به پکن گفت: «امیدوارم سخنان بیشتری در اروپا درباره موضوع چالش چین بشنوم.»

پمپئو دو روز پیش در هاوایی یکی از مسئولان عالیرتبه وزارت امور خارجه چین دیدار کرد و پس از این دیدار گفت که باید بی‌پرده سخن گفت و به ویژه اینکه باید به شکل جدی رفتار کرد تا جایی برای شبهه در انتخاب میان آزادی و طغیان وجود نداشته باشد.

از زمان انتشار ویروس کرونا در جهان، روابط پکن و واشنگتن به شدت تیره شده و آمریکا چین را مقصر اصلی بحران جهانی کرونا می‌داند. آمریکا و اروپا همچنین نگرانند شرکت هووای چین تکنولوژی شبکه‌های نسل پنجم را تحت سلطه خود درآورد. این شرکت یکی از نزدیکترین شرکت‌ها به دولت چین است.

همزمان با تیره شدن روابط چین و آمریکا، روابط این کشور استرالیا و فرانسه نیز دچار مشکل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم