.
.
.

68 کارمند وزارت مالیه (دارایی) افغانستان ممنوع‌الخروج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 18 ژوئن در نشست خبری در کابل تایید کرد، 68 کارمند وزارت مالیه(دارایی) و گمرک‌های این کشور به دلیل رسیدگی به اتهام‌های فساد اداری ممنوع‌الخروج شده‌اند.

به گزارش طلوع نیوز، صدیقی گفت: «به اساس قانون، افراد الی این‌که ثابت نشود گناه‌کار نیستند، مجرم نیستند. این باید بسیار واضح باشد. اما تلاش حکومت برای بررسی گزارش‌هایی است که در پیوند به اجرای نادرست یا مسایل فساد که او باید بررسی شود».

در همین حال، عظیم محسنی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان افغانستان می‌گوید: «کسانی در دور و اطراف شخص رییس‌جمهور هم استند که در این فساد دست دارند. آن‌ها را نیز حکومت باید به پنجه قانون بسپارد».

زلمی نوری عضو دیگر کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌‎گان افغانستان اظهار کرد: «دور و اطراف رییس‌جمهور هم می‌خواهند که در بندرهای عایداتی و گمرکات جاه را به اصطلاح خالی کنند تا زمینه را مساعد سازند تا افراد خود را جابجا بسازند».

از سوی دیگر، اکرام افضلی، رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان به این باور است: «ممنوع‌الخروج قرار دادن کارمندان وزارت مالیه یک اقدام سیاسی و ناسنجیده شده از نگاه اصلاحات به نظر می‌رسد».

گفتنی است که اخیرأ فهرستی از نام‌های شماری از کارمندان بلندپایۀ وزارت مالیه و گمرک‌های افغانستان، از جمله سه معاون این وزارت، نشر شد که بربنیاد دستور شفاهی رییس‌جمهوری محمد اشرف غنی ممنوع‌الخروج اعلام شده‌اند. این فهرست از سوی امنیت ملی با فرماندهی سرحدی میدان هوایی کابل شریک شده‌است.

در همین حال، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته است: «فساد یک مشکل جدی در افغانستان است. این نیز به روشنی توسط رهبری سیاسی در افغانستان بیان شده‌است و در واقع، بخشی از حضور ناتو در افغانستان حمایت از تلاش‌ها برای کمک به مبارزه با فساد است، زیرا فساد مانند یک بیماری است. این واقعأ قدرت هر جامعه‌یی را تضعیف می‌کند».

هم‌چنان، سازمان ملل متحد امروز پنج‌شنبه در چهارمین گزارش سالانه‌اش دربارۀ مبارزه با فساد اداری از کاهش فعالیت‌های اصلاحی در بخش مبارزه با فساد در سال گذشته میلادی و کم شدن ابتکارهای قانونی و راهبردی در این باره پرده برداشت و نوشت، راهبرد سال 2017 حکومت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری موفق نبوده‌است.

اما حکومت افغانستان همواره تاکید کرده است که در راستای مبارزه با فساد اداری جدی است و در مبارزه‌اش متعهد می‌باشد.