.
.
.

واشنگتن: مرحله جدیدی از تحریم‌ها علیه رژیم بشار اسد در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیمز جفری فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا به سوریه چهارشنبه 17 ژوئن 2020 با تاکید این‌که تحریم‌ها بخشی از ابزار دیپلماتیک ایالات متحده است، اعلام کرد مرحله جدیدی از تحریم‌ها علیه رژیم سوریه پیش‌رو خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها جیمز جفری فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا به سوریه چهارشنبه گفت « ما به بشار اسد پیام نمی‌دهیم بلکه همراه با روسیه برای اجرایی کردن قطعنامه 2254 شورای امنیت اقدام می‌کنیم».

او گفت «خواهان برقراری آتش‌بس، برگزاری انتخاباتی شفاف، نوشتن قانون اساسی جدید و بازگشت آوارگان هستیم».

فرستاده آمریکایی همچنین تاکید کرد که واشنگتن با راهکار دیپلماتیک در صدد دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه است و افزود «به گزینه نظامی متوسل نخواهیم شد».

هر کشوری تحریم‌ها عليه اسد را نقض کند تحریم خواهد شد

او همچنین افزود «هم‌پیمانان‌مان را از تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم سوریه با خبر کردیم»، و تهدید کرد« هر کشوری تحریم‌ها را نقض کند و از آن جمله کشورهایی که میزبان خانواده بشار اسد هستند، تحریم خواهند شد».

فرستاده آمریکایی افزود که برخی منابع روسی درباره توان بشار اسد برای ادامه ریاست این کشور ابراز تردید کرده‌اند.

جیمز جفری تاکید کرد چنانچه دولت لبنان به واردات سوخت از سوریه اقدام کند مورد تحریم واقع خواهد شد.

جفری افزود که روسیه رژیم بشار اسد را برای مشارکت در نوشتن قانون اساسی این کشور متقاعد ساخته، که این «نشانه‌‌ای مثبت» است.

این مقام آمریکایی با تاکید این‌که رژیم سوریه و هم‌پیمانانش مسئول درد و رنج مردم سوریه هستند، همچنین ابراز امیدواری کرد که به راه حلی برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به شمال شرق سوریه دست یابد.

شایان ذکر است ایالات متحده آمریکا چهارشنبه پیش از این در چارچوب «قانون سزار» تحریم‌هایی را علیه بشار اسد رئیس رژیم سوریه، همسرش اسما و دهها تن از افراد و نهادهای مرتبط با رژیم سوریه اعمال کرده و به ادامه کارزار گسترده خود برای اعمال فشار بر رژیم اسد متعهد شده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه 17 ژوئن پیش از این در بیانیه‌ای به اجرا درآمدن «قانون سزار» را مورد تأکید قرار داده و افزود که «تحریم‌های دیگری نیز ظرف روزهای پیش‌رو علیه رژیم حاکم بر سوریه و حامیان آن به دلیل جنایت‌های وحشیانه‌ غیر قابل توجیه‌شان علیه مردم سوریه، به مورد اجرا در خواهد آمد».