.
.
.

فرانسه به ترکیه: اقدامات «خصمانه» شما باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با ادامه تنش میان فرانسه و ترکیه وزارت امور خارجه فرانسه پنجشنبه 18 ژوئن با صدور بیانیه‌ای عملیات آنکارا در دریای مدیترانه وحمایت ترکیه از دوات الوفاق را برخلاف تلاش‌ها برای برقراری آرامش ئر لیبی دانسته و از آنکارا خواست تا این رفتارهای خصمانه را متوقف کند.

وزارت امور خارجه فرانسه ارسال تسلیحات به ترکیه را برخلاف تحریم‌های ناتو علیه لیبی تلقی کرده و عملیات نیروی دریایی ترکیه را به برخورد«خصمانه» متهم کرد.

فرانسه در این بیانیه تاکید کرد که نقض فاحش و اشکار ترکیه در تحریم تسلیحاتی لیبی مانع بزرگی در مسیرروژه صلح در لیبی است.

در همین حال، یک مقام فرانسوی به گزارشگر العربیه در پاریس گفته است، نقش روسیه در لیبی منفی است اما نقش ترکیه بمراتب بدترین از نقش روسیه است.

از سوی دیگر وزارت دفاع فرانسه تأکید کرد که یک ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه یک هفته پیش در معرض رفتار «خصمانه» 3 ناوگان ترکیه‌ای قرار گرفت.

وزارت دفاع فرانسه طی اظهاراتی به «العربیه» گفت: «یک ناوچه ترکیه خود را در شرایط آماده سازی برای شلیک به یک ناوگان فرانسوی قرار داده است.

وزارت دفاع فرانسه تأکید کرد که هواپیماهای این کشور به پروازهای خود برای شناسایی اوضاع امنیتی در نزدیکی لیبی ادامه می‌دهند.
این وزارت افزود: «ما به دلایل امنیتی به تعداد پروازهای خود اشاره نمی کنیم».

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز، گزارش داد که یک مقام نظامی ترکیه هرگونه رفتار «خصمانه» علیه یک ناوچه فرانسوی را به شدت انکار کرده است.

این مقام ترک گفت: «ترکیه از رسیدن اوضاع به این مرحله بسیار نگران و ناراحت است اما همچنان به عنوان یک متحد به تعهدات خود پایبند خواهد ماند».

پیشتر برخی از منابع دیپلماتیک در بروکسل گفته بودند که ترکیه مانع رسیدن اعضای ناتو به توافق در باره لیبی شده است.

این منابع افزودند که ترکیه در اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه لیبی کارشکنی کرده و خود که عضو ناتو است این تحریم‌ها را نقض کرده است.