.
.
.

ترامپ قانون تحریم‌ علیه مسئولان چینی نقض کننده حقوق اویغورها را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید چهارشنبه 17 ژوئن 2020 اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قانون اعمال تحریم‌ها علیه مسئولان چینی نقض کننده حقوق اقلیت اویغور را به امضا رساند.

به گزارش خبرگزاری‌ها کاخ سفید چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد «این قانون نقض‌کنندگان حقوق بشر را مجازات می‌کند که به طور روشمند اردوگاههای تلقین، اعمال شاقه و کنترل (..) را برای از بین بردن هویت قومی و اعتقادات دینی اویغورها و اقلیت‌های دیگر در چین به کار می‌برند».

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در 20 ماه مه 2020 چین را به خاطر سرکوب اقلیت‌ مسلمان‌های اویغور در ایالت سین‌کیانگ به ارتکاب « جنایت‌هایی علیه بشریت» متهم کرده و از دولت دونالد ترامپ خواستند تا مجازات‌هایی را علیه مقامات پکن اعمال کند.

مقامات چینی در واکنش به حملات خونین با مواد منفجره و سلاح سرد که علیه غیرنظامیان در این کشور انجام و به جدایی‌طلبان ایغوری نسبت داده شده در ایالت سین‌کیانگ که در شمال غرب این کشور واقع است، سیاست امنیتی شدیدی اعمال کردند.

ایالات متحده آمریکا و سازمان‌های حقوق بشری اما مقامات چینی را به زندانی کردن گروهی یک میلیون نفر از فرزندان اقلیت اویغور در «اردوگاههای بازپروری» در ایالت سین‌کیانگ متهم ساخته‌اند.

جنایات علیه بشریت

از سویی دولت چین این تعداد را تکذیب کرده و سخن از «مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای» به میان آورده که به گفته مقامات این کشور برای توان‌بخشی به اهالی منطقه جهت یافتن کار و دوری از تندروی‌های دینی به کار می‌روند.

کنگره آمریکا شامگاه چهارشنبه 27 ماه مه 2020 پیش نویس قانون اعمال تحریم‌ها علیه مسئولان چینی متهم به ارتکاب نقض‌ حقوق بشر علیه اقلیت مسلمان «اویغور» در ایالت سین‌کیانگ را به تصویب رسانده بود، اقدامی که «خشم شدید» مقامات چینی را در پی داشت.

در گزارش کمیته‌ای در کنگره آمریکا آمده است که «مسئولان چینی مظنون به ارتکاب جنایت‌های علیه بشریت در حق اویغورها و دیگر اعضای قومیت‌های مسلمان ترک‌زبان هستند».

شورای نمایندگان آمریکا با 413 رای موافق در مقابل یک رای مخالف پیش‌نویس «قانون حقوق انسانی ایغور» را که پیش‌تر از سوی مجلس سنا با اجماع به تصویب رسیده را تصویب کرده بود.

اکنون علی‌رغم نگرانی برخی اعضای کنگره از احتمال این که دولت آمریکا اولویت را به مذاکرات تجاری با پکن بدهد، امضای قانون لازم اجرا از سوی دونالد ترامپ برای اعمال تحریم‌هایی علی مقامات چینی احتمالا منجر به تشدید هر چه بیشتر تنش‌ها در روابط میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان، چین و آمریکا خواهد شد.