.
.
.

احضار سفرای ایران و ترکیه در بغداد در پی نقض حاکمیت عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه عراق روز پنج‌شنبه 18 ژوئن 2020 سفیر ایران در بغداد را احضار و یادداشت اعتراضی این کشور درباره بمباران توپخانه‌ای روستاهای مرزی در ارتفاعات آلانه شهر حاج عمران در استان اربیل را به او تسلیم کرد.

حملات توپخانه‌ای روز سه‌شنبه 16 ژوئن این به این مناطق خسارات مالی و ترس و نگران مردم ساکن این روستاها را در پی داشت.

وزارت امور خارجه عراق تاکید کرد برای ادامه و تقویت روابط تاریخی بین دو کشور، این اقدامات را محکوم کرده و از طرف ایرانی می‌خواهد به حاکمیت ملی عراق احترام گذاشته و به اینگونه اقدامات پایان دهد و همکاری‌های دوجانبه مشترک در زمینه امنیت و ثبات در مرزهای مشترک را در دستور کار قرار دهد.

وزارت امور خارجه عراق همچنین به شدت نقض حاکمیت ملی این کشور از سوی ترکیه که اهدافی در داخل خاک عراق را مورد هدف قرار داد، محکوم کرد.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عراق حقوق مشروع خود در اتخاذ تدابیری که حاکمیت ملی و سلامت ملت این کشور را حمایت کنند، مانند درخواست از شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در انجام مسئولیت‌هایشان را برای خود محفوظ می‌دارد.»

وزارت امور خارجه عراق همچنین روز پنج‌شنبه سفیر ترکیه در بغداد را فرا خواند و یادداشت اعتراضی شدیداللحنی که در آن بر ضرورت پایان دادن به این گونه اقدامات تحریک‌آمیز تاکید شده بود، تسلیم او کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هم در توئیتی نوشت: «موشک‌هایی که [یادمان] سرباز گمنام را در بغداد مورد هدف قرار دادند، می‌کوشند ثبات و آینده ما را تهدید کنند و این موضوعی است که نمی‌شود درباره آن کوتاه آمد.»او در ادامه گفت: «به طرف‌های قانون‌گریز اجازه نمی‌دهد عراق را به گروگان گرفته تا در آن هرج و مرج ایجاد کرده و برای ادامه منافع خود بهانه‌ای بتراشند. ما به قولی که به ملت برای حمایت از حاکمیت ملی و کرامت کشور و شهروندان داده‌ایم، پای‌بندیم.»