گسترش کرونا در افغانستان؛ اتحادیه اروپا کمک و صلیب سرخ ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان چهارشنبه 17 ژوئن اعلام کرد، در 24 ساعت گذشته 564 مورد مثبت تازه ویروس کرونا در ولایت‌های مختلف این کشور ثبت شد که با ثبت این موارد شمار مجموع مبتلایان به 26 هزار و 874 نفر رسید.

به گزارش منابع خبری، این وزارت اضافه کرد، در 24 ساعت گذشته 13 بیمار کرونا در این کشورجان‌باختند و 650 بیمار دیگر بهبود یافتند که با ثبت این موارد شمار مجموع جان‌باختگان به 504 نفر و بهبودیافتگان به شش هزار و 158 نفر رسید.

Advertisement

وزارت صحت عامه افغانستان از شهروندان این کشور خواسته«با رعایت فاصله فزیکی، پوشیدن ماسک، رعایت بھداشت با شستن مکرر دست‌ھا با آب و صابون و یا پاک کردن دست‌ھا با محلول ضد عفونی‌کنندہ الکول‌دار سھم خویش را در کاھش ابتلا به این مرض مھلک ادا کردہ و باعث نجات جان خویش و کارمندان صحی و خدماتی شوند».

در همین حال، ریاست اداره صحت عامه ولایت هرات افغانستان تایید کرد، غلام سخی حسینی مدیر ترافیک این ولایت امروز چهارشنبه بر اثر بیماری کرونا جان باخت.

از سوی دیگر، صندوق حمایت از کودکان ملل متحد(یونیسف) با نشر اعلامیه‌ای خبر داد که ریاست عمومی عملیات‌های حفاظت از غیرنظامیان و مساعدت‌های انسان‌دوستانه کمیسیون اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه درهمکاری با یونیسف یک بسته کمکی حاوی بیش از 26 متریک تن واکسین را برای پشتیبانی از برنامه واکسیناسیون در شرایط شیوع بیماری کوید 19 وارد افغانستان کرد.

لوییجی پاندولفی رئیس دفتر حفاظت از غیرنظامیان و کمک‌های انسان‌دوستانۀ اتحادیه اروپا گفته است: «محدودیت‌های فراروی سیستم صحی افغانستان بیش از هر زمان دیگری در حال افزایش است و مسئولیت مشترک ما درچنین مواقع این است که دست به دست هم بدهیم و برای آسیب‌پذیرترین افراد در افغانستان حمایت‌های انسان‌دوستانه فراهم نماییم. جای دلگرمی و امیدواری است که اتحادیه اروپا در این شرایط دشوار، وزارت صحت عامه و یونیسف را در تأمین واکسین‌های نجات‌بخش برای اطفال و زنان کمک می‌کند».

براساس این اعلامیه‌ای یونسف: «کمک‌های انسان‌دوستانۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان شامل واکسین و اقلام مرتبط به واکسین است که بوسیلۀ آنها اطفال در برابر امراض همچون پولیو، سینه‌بغل، دیفتری، محرقه و سیاه سرفه مصون می‌شوند».

از جانب دیگر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ امروز چهارشنبه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، هم‌زمان با گسترش شیوع کرونا، خشونت‌ها در برابر مراکز صحی(بهداشتی) در افغانستان افزایش یافته که این کار قابل نگرانی است.

در این اعلامیه تاکید شده که حملات عمدی به مراکز صحی در افغانستان، دسترسی میلیون‌ها افغان به مراقبت‌های صحی کاهش یافته است.

شایان ذکر است که نگرانی کمیته جهانی صلیب‌ سرخ در شرایطی صورت می‌گیرد که داکتران بدون مرز پس از حمله مهاجمان به شفاخاته(بیمارستان) صدبستر دشت برچی شهر کابل، فعالیت‌هایش را در این شفاخانه پایان داد که این کار باعث نگرانی شدید شهروندان افغان شده است.

حدود یک ماه پیش مهاجمان مسلح به زایشگاه صدبستر دشت برچی در غرب شهر کابل حمله کردند که در نتیجه 24 نفر به شمول مادارن، نوزادان، کودکان و داکتران کشته شدند و 16 نفر دیگر زخم برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم