پمپئو: مخالفت ایران با بازرسی تاسیسات هسته‌ایش قابل قبول نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 17 ژوئن 2020 تاکید کرد که مخالفت ایران با دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی به دو سایت هسته‌ایش قابل قبول نیست».

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت « ممانعت ایران از ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دو سایت هسته‌ایش امری بی‌سابقه، غیر قابل قبول و باعث نگرانی است».

این اظهارات مایک پمپئو پس از آن مطرح می‌شود که شورای امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه خواستار اتخاذ موضع بین‌المللی واحدی در قبال بی‌اعتنایی‌های ایران به خواسته‌های آژانس بین‌المللی شد.

آژانس بین‌المللی طی فراخوان‌هایی از ایران خواسته تا اجازه بازرسی از سایت‌های هسته‌ایش که به فعالیت‌های غیر مجاز مظنون هستند را بدهد.

شورای امنیت ملی آمریکا در حساب خود بر شبکه «توئتیر» نوشت که ایالات متحده آمریکا از فراخوان رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دعوت از ایران برای همکاری فوری و کامل با آژانس، حمایت می‌کند.

او گفت که همه جهان باید در قبال بی اعتنایی آشکار رژیم ایران و سبک شمردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی تهران موضع متحدی اتخاذ کنند.

پمپئو همچنین اشاره کرد که مطلقا هیچ کشور دیگری نیست که درخواست رسمی ارائه شده طبق پروتکل اضافی برای انجام عملیات بازرسی را رد کرده باشد.

فراخوان مدیرکل آژانس پس از آن مطرح شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای اخیر بارها از ایران به دلیل عدم اجازه دادن با بازرسان بین‌المللی برای دسترسی به دو سایت هسته‌ای ایرانی که به فعالیت‌های غیر مجاز مظنون هستند، انتقاد کرده است.

شایان ذکر است عباس موسوی سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران دوشنبه اعلام کرد چنانچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیمی غیر سازنده درباره ایران اتخاذ کند، احتمالا ایران به آن واکنش نشان خواهد داد».

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به اتخاذ «واکنشی متناسب» تهدید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه اعلام کرد که ایران به بازرسان آژانس اجازه نداده تا دو سایت هسته‌ای‌ ایرانی مظنون به فعالیت‌های غیر مجاز را تفتیش کنند.

از سویی رفائیل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که از 4 ماه پیش از ایران خواسته‌ایم تا اجازه بازرسی از دو سایت هسته‌ایش را بدهد اما هیچ جوابی دریافت نکردیم.

مدیرکل آژانس افزود:« ایران درباره مسائل مربوط به مواد و فعالیت‌های غیرعلنی با ما وارد مذاکرات جدی نشده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم