سالم‌ترین خوردنی‌های تابستانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته متخصصان تغذیه، میوه‌ها و سبزی‌های تابستانی به غیر از مذاق خوشمزه، حاوی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی سالم برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن هستند.

به گزارش نشریه کانادایی «پاسفیک هلث» باید با انتخاب میوه‌ها و سبزی‌های این فصل، سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه مؤثر با سموم مضر و عوامل ایجادکننده بیماری، تقویت کرد.

Advertisement

انواع هندوانه، طالبی و خربزه دارای ویتامین‌های آ، سی، بی 6، لیکوپن، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه بوده و یک میان ‌وعده بسیار مغذی و بدون چربی با کالری بسیار اندک می‌باشند. ویتامین «سی» نقش بسیار اساسی در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. اسیدهای آمینه نیز در ترمیم ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های پوستی بسیار ضروری هستند.

انواع توت‌ها به ویژه توت فرنگی، تمشک و زغال‌اخته سرشار از ویتامین سی اسیدهای فنولیک و آنتی‌اکسیدان‌ها و منبع عالی فیبر هستند. زغال‌اخته اغلب به لطف خاصیت ضدسرطانی به عنوان یکی از سالم‌ترین میوه‌های دنیا شناخته شده‌است. انواع توت‌ها همچنین حاوی آنتوسیانین‌ها هستند که با رادیکال‌های آزاد، التهاب و حتی سرطان مبارزه می‌کنند.

اما ذرت سرشار از ویتامین‌های گروه بی، ویتامین سی، پتاسیم، آهن، منیزیم و حتی پروتئین است. خاصیت آنتی‌اکسیدانی ذرت در مبارزه با سرطان‌های خاص، نقش اساسی دارد.

اگر کسی دچار دردهای مزمن، پرفشاری خون، سرماخوردگی و ضعف سیستم ایمنی است، سیر ممکن است بهترین دوست او باشد.

این خوراکی حاوی مقادیر زیادی منگنز، سلنیوم، فیبر، ویتامین‌های بی و و مقادری ازهر ماده مغذی سالم دیگر است که بدن ما به آن نیاز دارد.

گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر زیادی ویتامین آ، سی، ایی، پتاسیم و همه کاروتنوئیدهای قدرتمند (آلفاکاروتن، بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن) است. آب گوجه فرنگی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن توصیه شده‌است.

به گفته کارشناسان تغذیه هر 100 گرم کیوی، 154 درصد نیاز بدن به ویتامین سی را تأمین کرده و این ویتامین، آنتی‌اکسیدان بسیار نیرومندی در مبارزه با رادیکال‌های آزاد است که از عوامل ایجاد سرطان کبد به‌شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم