زن آبادانی که در منزلش توسط پلیس دستگیر شد توسط برادرش به قتل رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زن متاهلی در آبادان پس از اینکه در منزلش توسط پلیس دستگیر شد، مدتی بعد توسط برادرش در خیابان با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید.

پایگاه خبری رکنا، چهارشنبه 17 ژوئن 2020 گزارش داد که پلیس آبادان یک زن متاهل را حدود دو ماه پیش در وضعیتی «نامناسب» با یک پسر جوان دستگیر کرد. این زن به علت آنچه «خیانت به شوهرش» خوانده شده، دستگیر و روانه زندان می‌شود که پس از دو ماه آزاد شده و به طرز فجیعی با ضربات متعدد چاقو توسط برادرش، دوشنبه 15 ژوئن در خیابان بهار 9 آبادان به قتل می‌رسد.

قاتل، انگیزه خود را از این اقدام «روابط نامشروع و خیانت به شوهر» عنوان کرد و افزود که «دهها بار ضربات چاقو را به سینه و گردن خواهرش فرو برده تا از مرگ او مطمئن شود».

این در حالی است که طی یک هفته این سومین قتل ناموسی در ایران و دومین قتل از این نوع در آبادان است. روز یکشنبه نیز فاطمه برحی، توسط همسرش که پسرعموی او نیز بوده، سر بریده شد. او نیز انگیزه خود از این اقدام را «خیانت» عنوان کرده بود.

همچنین ریحانه عامری، دختر 25 ساله کرمانی نیز سه‌شنبه پس از جروبحثی که با پدرش درباره دیر آمدن به خانه داشت، توسط او کشته شد. در فضای مجازی اعلام شد که قتل با تبر رخ داده اما پلیس کرمان آلت قتل را به جای تبر یک میله آهنی اعلام کرد.

روزنامه شرق 10 ژوئن گزارش داد که بر اساس آمارها، حدود 20 درصد کل قتل‌هایی که سالانه انجام می‌شود و 50 درصد قتل‌های خانوادگی ناموسی هستند. با در‌نظر‌گرفتن میانگین 2500 قتل در سال که در ایران رخ می‌دهد، 350 قتل، قتل ناموسی است.

برخی قوانین مردسالارانه در ایران که هنوز با قدرت دنبال می‌شوند یکی از عوامل مهم در استمرار قتل‌های ناموسی در ایران به شمار می‌آید، به عنوان نمونه بر اساس ماده 630 قانون مجازات اسلامی «هرگاه مردی زنش را با مرد دیگری در بستر ببیند و علم به عدم مخالفت زن داشته باشد، می‌تواند هر دوی آنها را بکشد» و ماده 220 آن قانون هم تصریح کرده که «پدر و جد پدری به خاطر کشتن فرزند قصاص نمی‌شوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید