اقدام ترامپ علیه بولتون: کتاب او حاوی مطالب محرمانه بوده و نباید انتشار یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت دادگستری آمریکا یک هفته مانده به زمان مقرر برای انتشار کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، قصد دارد از انتشار این کتاب جلوگیری کند.

بولتون در کتاب «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد»، تجربه‌های خود در کاخ سفید بیان کرده که به گفته مقامات دولت ترامپ، حاوی حجم زیادی اطلاعات طبقه‌بندی شده بوده و لذا در صدد منع انتشار کتاب بولتون برآمده‌اند.

Advertisement

خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که کتاب بولتون در 23 ژوئن منتشر خواهد شد و دراین فاصله دولت دونالد ترامپ برای جلوگیری از انتشار آن پیش از بررسی و تأیید کاخ سفید، شکایتی را به دادگاه ارائه کرده‌ است.

کتاب حاوی اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ است

در این شکایت که به دادگاه فدرال در واشینگتن ارائه شده، آمده، بولتون با انتشار اطلاعات سری طبقه‌بندی‌شده، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد و لذا دادگاه می‌بایست در این راستا دست به اقدام مناسب بزند.

گفتنی است که ترامپ تابستان سال گذشته بولتون را «به دلیل اختلاف نظر» از مقام مشاور امنیت ملی برکنار کرد.

بولتون در آن زمان اعلام کرد، در زمانی مناسب، دیدگاه خود در مورد مسائل را ارائه می‌کند. کتاب او نخست قرار بود در ماه مارس منتشر شود.

دولت ترامپ می‌گوید، بولتون از ناشر دو میلیون دلار برای این کتاب دریافت کرده ‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر تهدید کرده بود که انتشار این کتاب، پیامدهای حقوقی برای بولتون به همراه خواهد داشت. ترامپ در سخنانی در کاخ سفید گفته‌است که اگر کتاب همانگونه که اعلام شده، سه‌شنبه آینده منتشر شود، بولتون قانون را نقض کرده‌است.

ترامپ تصریح کرد، تمامی گفت‌وگوها با او که بولتون احتمالاً از زمان حضورش در کاخ سفید در این کتاب نقل می‌کند، همگی محرمانه هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌است، بولتون در صورت انتشار کتاب با تبعات کیفری مواجه خواهد شد.

ترامپ هنوز کتاب را نخوانده اما پیشاپیش بولتون را تلویحاً به دروغگویی متهم کرده‌است.

بنا بر اظهارات ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات‌متحده، بولتون روند مقرر برای بررسی و تأیید محتوای این کتاب از سوی کاخ سفید را طی نکرده‌ است.

شرکت ناشر اما می‌گوید، این کتاب رئیس‌جمهوری را به تصویر می‌کشد که «تشنه هرج و مرج» است.

به گفته ناشر مسئله اصلی برای ترامپ همیشه انتخاب دوباره‌اش به عنوان رئیس‌جمهوری بوده‌است و دیگر هیچ.

بیشترین بازدید موضوعات مهم