اقدام ترامپ برای ایجاد تغییرات ساختاری در مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات ارشد آمریکایی روز چهارشنبه 17 ژوئن به روزنامه «فری بیکن» که به امور امنیت ملی آمریکا اختصاص دارد، گفته‌اند كه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به دنبال اجرای یک سری اصلاحات اساسی در شبکه خبری فارسی صدای آمریكا است.

تصمیم دولت ترامپ پس از شکایت‌های متعدد از برنامه‌های بخش فارسی صدای آمریکا که گفته می‌شود در گزارش‌های خود به نوعی از رژیم ایران جانبداری می‌کند، اتخاذ شده است.

Advertisement

بخش فارسی صدای آمریکا یک سرویس خبری است که از طریق کمک‌ مالیات دهندگان تامین می‌شود این شبکه خبری ماموریت پخش برنامه‌ها به زبان فارسی را با هدف مقابله با رژیم جمهوری اسلامی ایران که دشمن ایالات متحده است را به عهده دارد.

نحوه عملکرد بخش فارسی رادیو آمریکا برای مدت‌هاست مورد انتقاد مخالفان رژیم ایران در خارج بوده است. ایرانی‌ها مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در کنگره همواره از برنامه‌های بخش فارسی انتقاد می‌کنند. منتقدان ادعا می‌کنند که برنامه‌های این بخش به طور مداوم رژیم ایران را برجسته می‌کند و عملکرد چند ساله این بخش باعث ناامیدی در میان ایرانیان شده است.

بررسی در کنگره آمریکا

اکنون دولت ترامپ پس از سال‌ها شکایت و تحقیقات در کنگره اقدامات گسترده‌ای را برای تغییرات در ساختار اداره این بخش انجام می‌دهد.

به گفته برایان هوک، نماینده مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، دولت ترامپ در حال انجام برخی اصلاحات در VOA فارسی است كه شامل تغییر در کادر مدیریت، بازنگری كامل در برنامه‌ها و دستورات جدید برای اطمینان از عدم پوشش به نفع رژیم ایران است.

هوک افزود: «تأیید مایکل باک از سوی کنگره به عنوان رئیس جدید آژانس رسانه‌ای بین‌المللی ایالات متحده که نهاد حاکم بر همه بخش‌های VOA است، راه را برای ریشه‌کن کردن فساد و سوء مدیریت در VOA هموار کرده است. باک یک مدیر محافظه کار و متحد ترامپ است او بار مورد هجوم مقامات ارشد صدای آمریکا قرار گرفته بود».

از زمان انتصاب وی در اوایل این ماه دو مدیر ارشد صدای آمریکا با بیان اینکه آژانس دیگر استقلال در نشر اخبار را حفظ نخواهد کرد، از کار خود کناره‌گیری کردند.

هوک گفت: «من از ایرانیان زیادی درباره مشکلات شبکه صدای آمریکا شنیده‌ام و می دانم ارزشی که سرویس زبان فارسی می‌تواند در صورت اجرای صحیح ارائه دهد زیاد است، اگر درست اجرا شود چگونه می تواند غیر مفید باشد؟

او افزود: «من مشتاقانه منتظر مرحله‌ای از توسعه VOA هستم که با مدیریت جدید تحت نظارت مایکل باک باشد».

او گفت: «این شبکه می‌تواند محتوای دقیق، مؤثر و جذاب داشته باشد تا ارزش دلارهای مالیات دهندگان را تضمین کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم