هر ساعت 95 کرونایی جدید در ایران و وضعیت خطرناک خوزستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بررسی آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد، در 10 روز اخیر (17 تا 26 خرداد) بطور متوسط در هر ساعت، حدود 95 نفر در ایران مبتلا و بین 3 تا 4 نفر قربانی ویروس کُرونا شده‌اند.

بر أساس همین امار همچنین 150 هزار و 590 نفر یعنی 87 نفر در هر ساعت بهبود یافتند.

Advertisement

از سوی دیگر وضعیت استان خوزستان پس از ماه‌ها تحمل بحران به گونه‌ای است که عضو مجمع نمایندگان این استان گفته است که باید صدای آژیر خطر به صدا در بیاید.

طبق اعلام سیما ساداتی، سخنگوی وزارت بهداشت، ویروس کُرونا تا 15 ژوئن ، «189 هزار و876 نفر» را بطور قطعی مبتلا و در مجموع تا این روز 8950 نفر را در کشور قربانی کرده است.

این درحالی است که کریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، دوشنبه 15 ژوئن گفت که یک‌سوم آمار مبتلایان روزانه کُرونا مربوط به استان خوزستان است.

کریم حسینی بیان داشت: «ما باید آژیر خطر را به صدا دربیاوریم و اعلام نیاز کنیم. اکنون ظرفیت آی‌سی‌یوهای خوزستان پر شده است، ظرفیت بخش‌ها جوابگو نیست و پرسنل فرسایشی عمل می‌کنند. این فضا بحرانی است و مسئولین استانی و دانشگاهی و نمایندگان مجلس باید اعلام خطر کنند.»

در ادامه روند افزایش شمار مبتلایان به کُرونا، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت‌بهداشت از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از میانگین 77درصد تا پایان اردیبهشت‌ماه به میانگین 22درصد در کل کشور و 11درصد در تهران خبر داده است.

وی هشدار داد: «بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ‌ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کُرونا در جهان و از جمله در ایران بطور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می‌دهد.»

ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص میزان ایمنی ایجاد شده در شهرهای مختلف ایران گفته است: «بجز سه شهر کشورمان که بیش از 60درصد مردم آنها ایمنی کسب کرده‌اند، در سایر مناطق، ایمنی زیر 20 درصد و در مناطق روستایی که 30درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ایمنی زیر 10درصد است.».

بیشترین بازدید موضوعات مهم