.
.
.

لبنانی هم‌بند پیشین موسوی مجد: او فقط به خاطر انتقاد از حزب الله دستگیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نزار زکا، کارشناس لبنانی که قریب چهار سال از عمر خود را در زندان‌های ایران سپری کرد و سال پیش آزاد شد، تاکید کرد که موسوی مجد را از مدت‌ها پیش می‌شناسد و او دانشجویی بی‌گناه است..

قوه قضاییه ایران با انتشار عکس محمود موسوی‌مجد»، در چند روز گذشته، مدعی شده که در همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسراییل از نیروی قدس و «قاسم سلیمانی» جاسوسی کرده و به اعدام محکوم شده است.

زکا دوشنبه 15 ژوئن در گفتگویی تلفنی با سایت «ایران وایر» گفت: «محمود از دوستان خوب من است. با او در سالن ۱۲ بند هفت زندان اوین که مخصوص زندانیان سیاسی بود، آشنا شدم. جوان بود و عربی را به گویش لبنانی، خوب صحبت می‌کرد و همین بود که باهم صحبت کردیم و داستانش را برایم تعریف کرد.»

زکا می‌گوید: «او را در لبنان، احتمالا توسط حزب‌الله، ربودند و دولت لبنان حاضر به هیچ اقدامی نیست.»

زکا می‌گوید آقای موسوی‌مجد به این خاطر مورد هدف قرار گرفته که در فیس‌بوک‌ پست‌هایی در انتقاد از حکومت ایران و حزب‌الله لبنان منتشر می‌کرده است. او می‌پرسد اگر این آدم جاسوس و چهره امنیتی بود چطور در اوین در کنار سایر زندانیان سیاسی نگاه داشته شده؟‌ زکا می‌گوید او و آقای موسوی‌مجد در کنار سایر چهره‌های سرشناس غیرایرانی همچون «ژیائو وانگ»، دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار و یا دو تابعیتی مثل «کامران قادری»، تاجر ایرانی- اتریشی بوده است.

زکا درادامه گفت‌وگوی تلفنی با سایت «ایران وایر» تاکید کرد که موسوی‌مجد در آپارتمانی در مقابل سینما گالاکسی بیروت زندگی می‌کرده. یک روز با ماشینی او را از مقابل منزلش می‌ربایند. زکا می‌گوید: «برایم تعریف کرد اول که او را برای بازجویی بردند، به او گفته بودند اگر حرف‌های آن‌ها را تکرار نکند، شکنجه‌ات می‌کنیم. بعد هم او را سوار هواپیما کردند و بردند ایران. در آنجا هم اول در بندهای تحت نظر سپاه بود و سپس او را به اوین آوردند.»

به گفته آقای زکا، پدر موسوی‌مجد هم برای پیگیری ماجرا به سفارت ایران در لبنان مراجعه کرده ولی سفارت مدت‌ها مدعی بوده که موسوی‌مجد عازم ماموریتی برای ایران شده و بازخواهد گذاشت.

شایان ذکر است که رسانه‌های نزدیک به نظام ایران در روزهای گذشته اخبار ضدونقیضی در مورد موسوی‌مجد منتشر کرده‌ به طوری که ابتدا غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری موسوی‌مجد را جاسوس موساد معرفی کرد و گفت که او به اتهام ارایه اطلاعات مربوط به محل استقرار و تردد «قاسم سلیمانی»، محاکمه و به اعدام محکوم شده است اما مرکز رسانه قوه قضاییه ساعتی پس از پایان کنفرانس خبری سخنگوی این قوه با انتشار اطلاعیه‌ای، هرگونه ارتباط موسوی‌مجد با کشته شدن سلیمانی را تکذیب کرده است.

خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضاییه، نیز با رد برخی شایعات گفت او «هیچ ارتباطی با اماکن مقدسه نداشته است.» این در حالی است که روزنامه «الاخبار» بیروت که نزدیک به حزب‌الله است ادعاهای سخنگوی قوه قضاییه در مورد همکاری موسوی‌مجد با آمریکا و اسراییل را تکرار کرد و گفت او محل زندگی سلیمانی و نحوه حرکاتش را گزارش کرده است.

مقامات ایرانی اما تاکید کرده‌اند که دستگیری موسوی‌مجد از مدت‌ها پیش صورت گرفته و ارتباط مستقیمی با ترور سلیمانی نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم