.
.
.

احتمال فیلترینگ اینستاگرام در ایران و دلخوری شدید مقامات از محبوبیت امير تتلو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شکی نیست «اینستاگرام» به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی نزد جامعه ایرانی و مغضوب‌ترین آنها نزد مقامات نظام ایران. در تمام سال‌های گذشته، در معرض حرف و حدیث‌های بسیاری درباره فیلترشدن این شبکه اجتماعی در ایران قرار گرفته است.

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یکشنبه گذشته در نشست علنی مجلس شورا ضمن شکوه از مشکلات عدیده فرهنگی کشور، با اشاره به فضای مجازی و با گلایه از «عدم نظارت درست و دقیق در این حوزه»، باردیگر زمزمه‌های هموار کردن مسیر فیلتر شدن اینستاگرام در ایران را بلند کرد.

حمایت ضمنی باقر قالیباف رئیس جدید مجلس از این موضع نیزاحتمال مسدود شدن این شبکه محبوب اجتماعی برای ایرانیان، بالا برده است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سخنان خود با اشاره به فیلترشکن‌ها، نحوه مسدودکردن شبکه‌های اجتماعی در ایران را به باد انتقاد گرفت و با اشاره به بالارفتن «سرعت و پهنای باند اینترنت»، گفت: «در پیوست حکم دوره اول اعضای شورای عالی فضای مجازی، رهبری نظام هرگونه بالابردن سرعت و پهنای باند اینترنت را منوط به شبکه ملی اطلاعات و صدور مجوز کرده بودند و محتوا را مقدم بر توسعه زیرساخت خدمات کرده بودند. اتفاقی که امروز در فضای مجازی رخ می‌دهد و فرزندان مردم و من و شما چه چیزهایی را در فضای مجازی مشاهده می‌کنند.»

گفتنی است که پس از فیلتر شدن «تلگرام» که در مقطعی به زعم مقامات حکومتی، مخاطبانی بیشتر از شبکه‌های تلویزیون دولتی ایران داشت، بخش عمده‌ای از زندگی مجازی جامعه فارسی‌زبان به «اینستاگرام» کوچ کرد. امروزه فضای اینستاگرام دربرگیرنده مناسبات بسیاری، از جمله بازارکار و یا زمینه‌ای برای انتشار «پخش زنده» رویدادهایی است که از هیچ یک از خطوط قرمز نظام، تبعیت نمی‌کند.

بنا به گفته قمی، «پهنای باند اینترنت از اردیبهشت تا اسفند 1398(شمسی)، 2 و نیم برابر شده است گاهی 60 تا 70 درصد این فضا در اختیار اینستاگرام است که وقتی یک شاعر که اسم حاج قاسم( سلیمانی) را نوشته بود، با 200 هزار نفر فالور صفحه‌اش بسته می شود. این در حالی است که در همین اینستاگرام به همین مقدسات ما توهین می‌شود و کاری نمی‌کنیم. این در حالی است که ادعای حکمرانی در فضای مجازی را نیز داریم.»

این مقام مسئول با اشاره غیرمستقیم به شمار بالای بازدیدکنندگان ترانه‌های «امیر تتلو»، گفته است: «پنج آهنگ آن خواننده ضدانسانی و ضد بشریت 198 میلیون بار ویژه دیده شده است، مضامین آن را مرور کنید.»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این نظر که «آشفتگی‌های فعلی کشور ناشی از کارهای فرهنگی انجام نشده است»، با اشاره به تولیدات شبکه‌های خانگی در کشور ادعا کرد که «در حال حاضر فیلم‌های شبکه‌های خانگی مضامین غیرانسانی را ترویج می‌کند و مسئولیت آن برعهده مسئولان کشور است.»

شایان توجه است که اخیرا محصولات فرهنگی، سریال‌ها و قیلم‌های بسیاری در شبکه خانگی نمایشی عرضه می‌شود که فاقد رعایت برخی «خطوط قرمز» رایج در فیلم‌ها و یا سریال‌های تلویزیون دولتی ایران است.

سخنان قمی ، با حمایت باقر قالیباف، رئیس مجلس ، همراه بود و رئیس قوه مقننه گفت که دست به دست دیگر قوای نظام ، مسایل مربوط به فضای مجازی را به شکل جدی دنبال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم