.
.
.

فرانسه: مداخله ترکیه در لیبی غیرقابل قبول است و باید پایان بپذیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد، ادامه دخالت کشورهای خارجی در لیبی بخصوص مداخله آشکار ترکیه و حمایت این کشور از دولت الوفاق غیرقابل قبول است و به زودی باید پایان بپذیرد.

وزارت امور خارجه فرانسه تاکید كه دولت الوفاق لیبی علیرغم توافق در مورد آتش‌بس با پشتیبانی ترکیه به حملات نظامی خود ادامه می‌دهد.
از طرفی ، یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت، پاریس می‌خواهد با كشورهای عضو ناتو مذاكره كند تا در مورد نقش «تهاجمی» و «غیرقابل قبول» ترکیه به بحث بگذارد.

این موضع فرانسه تنش بین آنکارا و پاریس را برجسته‌تر خواهد کرد.

اظهارات انتقادآمیز مقامات فرانسه از نقش آنکارا پس از آن صورت گرفت كه ترکیه حضور نظامی خود در لیبی را برای حمایت از نیروهای دولت الوفاق به شکل بی سابقه‌ای تقویت كرد.

یک مقام رسمی در ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، گفت ترکیه عضو ناتواست اما تحریم‌های سازمان ملل در ارسال اسلحه به لیبی را نقض کرده و حضور دریایی خود را در سواحل لیبی گسترش داده است.

این مسئول فرانسوی افزود: «دخالت‌های ترکیه در لیبی باعث پیچده تر شدن اوضاع در این کشور شده و مشکلات زیادی را ایجادکرده است».
«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از اقدامات ترکیه در لیبی اعلام کرد که مداخله آنکارا در لیبی «غیرقابل قبول» است.

او اضافه کرد: «ترکیه با استقرار 7 کشتی در سواحل لیبی و نقض تحریم تسلیحاتی اعلام شده علیه این کشور، سیاست خصمانه‌ای را در پیش گرفته است.»

پیشتر مانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز با انتقاد از دخالت‌های ترکیه گفت: «ترکیه به صورت غیرقابل قبول در حال سوء استفاده از پیمان آتلانتیک شمالی بوده و فرانسه نمی‌تواند اجازه این کار را دهد.»

ماکرون افزود:«مذاکراتی با ناتو درباره لیبی انجام خواهیم داد و سکوت ناتو درباره حملات ترکیه در سوریه قابل تاسف است.»

گفتنی است که لیبی از سال 2011 و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس واقع در غرب این کشور که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی است که ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی را حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم