.
.
.

عقب‌نشینی سازمان ملل از قرار دادن ائتلاف عربی در لیست نقض‌کنندگان حقوق کودکان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد سه‌شنبه 16 ژوئن 2020 از قرار دادن ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در ردیف نقض‌کنندگان حقوق کودکان عقب‌نشینی کرد.

در گزارش سالیانه آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره حقوق کودکان نام ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن از لیست نقض‌کنندگان حقوق کودکان حذف شد.

این اقدام سازمان ملل پس از آن صورت می‌گیرد که در گذشته سازمان‌های غیر دولتی بارها ائتلاف عربی را به نقض حقوق کودکان متهم می‌کردند.

با ادامه اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در به سربازی گرفتن کودکان در یمن فعالان حقوقی یمنی و خارجی نسبت به خطر این موضوع و پیامدهای منفی آن در آینده هشدار داده‌اند.

فعالان حقوقی همچنین توضیح دادند که «حوثی‌ها طی فعالیات‌های تابستانه و سخنرانی‌های فرقه‌گرایانه از مدارس برای ذخیره اسلحه و آموزش کودکان با جنگ و خشونت سوء استفاده می‌کنند».

این فعالان حقوقی اعلام کردند که بیش از 30 هزار کودک در صف‌های شبه‌نظامیان می‌جنگند که عمر همه آنها کمتر از 15 سال است.

همچنین اعلام کردند که 9 هزار تن از کودکان و زنان قربانی گلوله‌ها، تک‌تیراندازان و مین‌هایی هستند که توسط شبه‌نظامیان حوثی به کار رفته است.

فعالان حقوقی یمنی همچنین گفتند جنایت‌هایی که حوثی‌ها علیه کودکان مرتکب شده‌اند منافی با تمامی ارزش‌ها، اصول و عرف‌های بین‌المللی است.

شایان ذکر است که آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد و سازمان‌های حمایت از کودکان پیش‌تر خواستار توقف فوری اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در سوء‌استفاده از کودکان و به سربازی گرفتن آنها شده‌ بودند که در کشته شدن یا مجروحیت هزاران تن از کودکان و معلولیت روانی و جسمانی آنها نقش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم