.
.
.

این دو پیرمرد 90 ساله افغان چگونه کرونا را شکست دادند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هرچند دراین روزها آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز افزایش می‌یابد و بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز در این روزها به‌گونه بی‌سابقه خبرهای از جان‌باختن و یا مبتلا شدن عزیزان شان به ویروس کرونا را نشر می‌کنند و یاهم تجارب شان را از چگونگی سپری کردن دوره بیماری‌اش را شریک می‌نمایند، اما در این میان آن خبرهای خوش و امیدوارکننده نیز به نشر می‌رسد.

به گزارش روزنامه «هشت صبح»، به تازه‌گی دو مرد کهن‌سال 90 ساله در ولایت هرات در غرب افغانستان موفق شدند کرونا را شکست بدهند و پس از چند روز نبرد با آن، بهبود یافتند و هیچ نشانه‌ای از بیماری در بدن‌شان نمانده است. یکی از این افراد ساکن ولسوالی «زنده‌جان» و دیگری از ولسوالی «گذره» هرات است.

در کنار انجام مراحل درمان، اجرای توصیه‌های پزشکان و مصرف دواهای تجویز شده، روحیه‌ قوی در نبرد با کرونا، یکی از مهم‌ترین عوامل بهبودی این افراد، پنداشته می‌شود.

یکی از این دو پیرمرد 90 ساله عبدالباقی حبیبی ساکن روستای «قلعه نو» ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات است که دو ماه پیش نشانه‌های بیماری کرونا را پیدا کرد برای درمان به شهر هرات آمد.

عبدالرووف حبیبی، پسر این مرد می‌گوید، در روزهای نخست نمایان شدن نشانه‌های بیماری، به پدرش چیزی در مورد کرونا نگفت، اما پس از انجام آزمایش و بروز علایم جان‌درد و تنگی نفس، پدرش فهمید کرونا دارد.

پس از بررسی پزشکان، نتیجه‌ی آزمایش این مرد مثبت شد؛ اعضای خانواده‌اش روش‌های گوناگون را برای درمان او آغاز کردند. هم‌زمان با مصرف ویتامین‌های «سی» و «دی» او خود را در خانه قرنطینه کرد و سرانجام کرونا را شکست داد و نشانه‌های بیماری از بدنش محو شد.

عبدالباقی حبیبی پس از نجات یافتن از بیماری کرونا گفت: «کرونا را جدی بگیرید، در برابر آن سهل‌انگاری و بی‌پروایی نکنید، بهداشت فردی را رعایت کنید، اما با روحیه‌ قوی با آن مقابله کنید تا شکست بخورد».

از سوی دیگر، عبدالظاهر قادری، مرد 93 ساله‌ی دیگری که ساکن روستای «پشت‌کوه ملایاسین» در ولسوالی «گذره» ولایت هرات است، حدود دو ماه پیش، نشانه‌های کرونا در بدنش هویدا شد. او برای درمان به هرات آمد و بررسی پزشکان نشان داد، به کرونا گرفتار شده است.

به دلیل مشکلات شبکه‌های مخابراتی با خود این مرد صحبت نشد، اما حامد شایان نواسه عبدالظاهر قادری گفت، روحیه‌ قوی از مهم‌ترین عوامل شکست کرونا بود و پدرکلانش اجازه نداد ترس از بیماری تأثیر منفی بر روح و روانش بگذارد.

در همین حال، از دید برخی فعالان مدنی در هرات، نشر خبرهای کرونایی، پیام‌های تسلیت و عکس‌ فوتی‌های کرونا، در شبکه‌های اجتماعی سبب ایجاد ترس و استرس میان هراتیان شده است. عبدالقدیر صالحی، عضو «مجمع عمومی مبارزه با کرونا» روی‌کرد حکومت در مدیریت کرونا را، نادرست می‌داند.

به باور او، به دلیل مدیریت نادرست حکومت و نشر اطلاعات منفی در پیوند به کرونا، ترس بزرگی در جامعه ایجاد شد و احساس می‌شود مردم اندکی نیازمند روحیه هستند. صالحی با نشر تصاویر و آمار بهبودیافته‌گان، در عوض نشر خبرهای منفی و آمار قربانیان، تلاش می‌کند در مهار و مبارزه با کرونا، به مردم روحیه بدهد.

برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم اقدام‌های مشابهی انجام داده‌اند. واسع سیدی، فعال مدنی و کاربر شبکه‌های اجتماعی در هرات، چند روزی می‌شود که برای روحیه دادن به مردم، «ویدیوهای» کوتاه و خنده‌دار نشر می‌کند. تلاش فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی، برای تشویق مردم در نبرد با کرونا و جلوگیری از پی‌آمد‌های منفی روحی و روانی این بیماری، با واکنش مثبت فعالان شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

هم‌چنان، از دید روان‌شناسان، ترس از کرونا، یا هر پدیده‌ی وحشت‌ناک دیگری مانند سیل، زلزله، جنگ و سایر مواردی که سبب ایجاد نگرانی شود، می‌تواند عواقب منفی بر روح و روان انسان‌ها داشته باشد.

سیدخلیل مؤید یکی از پزشکان در ولایت هرات می‌گوید، از زمان آغاز همه‌گیری ویروس در هرات، بسیاری از افراد سالم که هنوز به کووید-19 گرفتار نشده‌اند، از ترس مبتلا شدن به این بیماری دچار مشکلات روحی و روانی گشته‌اند.

برخی پزشکان و کارمندان بهداشتی شفاخانه‌های کووید-19 ولایت هرات باور دارند، در کنار مرگ‌ومیر بیماران، شمار زیادی از افراد موفق می‌شوند ویروس را شکست دهند و بهبود پیدا کنند، اما مردم تمام تمرکزشان روی قربانیان است.

فضل‌الدین فاییز سرطبیب شفاخانه‌ «کووید شماره یک» هرات، تجربه‌های زیادی از بهبود بیمارانی دارد، که پس از سپری شدن مراحل درمان، این مرکز درمانی را ترک کرده‌اند.

به باور پزشکان، مسأله‌ی مهم این است که مردم باید کرونا را جدی بگیرند و برای مهار و جلوگیری از انتشار ویروس تلاش کنند، اما در کنار آن، نباید ترس کاذب از بیماری، سبب مشکلات روحی و روانی شود، چون تعداد بهبودیافتگان این بیماری خیلی بیشتر از قربانیان آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم