چه تعداد از شهروندان کشورهای عربی تاکنون بر اثر کرونا جان باختند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیماری ناشی از ویروس کرونا که از ماه نوامبر سال گذشته در وهان چین ظهور کرد و سپس به کشورهای مختلف جهان شیوع پیدا کرد تاکنون تلفات سنگینی بر بسیاری از کشورهای جهان در همه قاره‌ها وارد کرده است. این بیماری باعث مرگ صدها هزار نفر و ابتلای میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شده است کما اینکه پیامدهای این بیماری یعنی تعطیلی همه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری نیز تلفات سنگینی بر اقتصاد کشورها وارد کرده است. به طوری که همه کشورهای از آمریکا گرفته تا چین و کشورهای اروپایی و آسیای میانه همه از این بیماری زیان دیدند. در این میان بررسی‌ها و آمار نشان می‌دهد که زیان و تلفات انسانی از نظر آمار مرگ و میر در کشورهای عربی در مقایسه با خیلی از کشورهای جهان بسیار کمتر بوده است.

آمارهای رسمی 19 کشور عربی با جمعیت 424 میلیون نفر طی 6 ماه گذشته نشان می‌دهد که از تعداد 425 هزار مبتلا به این بیماری تنها 6 هزار و 232 نفر جان باختند. با این حساب می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تقریبا از هر 1000 بیمار مبتلا به بیماری تنها 15 نفر جان باختند. بقیه مبتلایان یا بهبود یافته یا در حال طی کردن مراحل بهبودی هستند. البته این آمار شامل سوریه با 9 میلیون پناهده و آواره نیز شده است.

جدول آمار تلفات کرونا در جهان
جدول آمار تلفات کرونا در جهان

از داده‌های جدول آمار می فهمیم که قطر با توجه به جمعیت 2 میلیون و 807 هزار نفر، هنوز اولین رتبه را در موارد ابتلا به این بیماری را در جهان عرب و در جهان دارد. درهیچ کشوری یا منطقه‌ای در جهان از هر یک میلیون نفر 28.350 نفر به این بیماری مبتلا شده است جز در قطر یعنی حدود 2.8٪ در هر یک میلیون نفر.

طبق گزارش « worldOmeter » که آمار کرونا و تعداد فوتی‌ها و مبتلایان این بیماری در جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد، قطر با بیش از 79.600 مورد ابتلا به این بیماری با توجه به جمعیت‌ این کشور مقام اول را در جهان کسب کرده است.

وقتی به جدول آمار نظری بندازیم می‌بینم حتی چین خواستگاه اصلی این بیماری با جمعیت یک میلیارد و 400 هزار نفر نیز مبتلایانش نسبت به قطر کمتر هستند البته این مقایسه با در نظر گرفتن جمعیت دو کشور صورت می‌گیرد.

جدول آمار مبتلان و جانباختگان کرونا در کشورهای عربی
جدول آمار مبتلان و جانباختگان کرونا در کشورهای عربی

جدول آماری که العربیه آن را منتشر کرده نشان می‌دهد که کشور پادشاهی عربی سعودی با 127.541 مورد ابتلا و 972 فوتی و 84720 بهبود یافته در میان کشورهای عربی از حیث تلفات مقام اول را کسب کرده است یعنی از هر 131 نفر یک مورد فوتی داشته است.

آمار مرگ و میر در کشورهای شوری همکاری خلیج

با نگاه به داده‌های آماری منتشر شده در روز جمعه گذشته «مرکز آماری خلیج» که تنها مربوط به کشورهای شورای همکاری خلیج است، در می‌یابد که روند تلفات تقریبا رو به کاهش و در جاهایی ثابت مانده است آمار کل فوتی‌های کرونایی در کشورهای عربی خلیج تاکنون 1667 نفر بود این تعداد از شمار 311.321 مبتلا به این بیماری است. شمار بهبودیافتگان به 204،711 مورد رسیده است.

جدول همچنین نشان می دهد که آمار از نظر میزان مرگ و میر این کشورها در مقایسه با کشورهای آمریکایی و اروپایی تفاوت بزرگی دارد
برای نمونه موارد ابتلا در سعودی تا روز جمعه 119.942 نفر بود یعنی طی 3 روز کمتر از 8000 نفر افزایش یافته است در این مدت 81،029 مورد بهبود یافته است.

در این میان قطر دومین موارد ابتلا جدید را داشت یعنی از 76،588 روز جمعه به 79602 در روز دوشنبه افزایش کرد.

در امارات روز تعداد مبتلایان 40.986 بود و امروز به 42294 اما در کویت از 34952 مبتلا در روز جمعه به 35925 مورد ابتلا در روز دوشنبه رسید.
اما بحرین از 17269 روز جمعه به 18227 نفر در روز دوشنبه رسید. یعنی 958 نفر در سه روز اضافه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید