محاکمه نمادین دولت اردوغان در ژنو در سپتامبر آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک سازمان حقوق بشری روز دوشنبه 15 ژوئن اعلام کرد که یک جلسه محاکمه نمادین برای دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سپتامبر آینده در ژنو برگزار می شود.

این سازمان حقوق بشری بین المللی گفت، این محاکمه نمادین دولت اردوغان به دلیل نقض مکرر حقوق بشر توسط او صورت می‌گیرد.

سازمان بین المللی مذکور خاطرنشان کرد، این دادگاه یک نهاد قانونی الزام آور نیست اما صدور حکم علیه اردوغان مفهومی معنوی و اخلاقی خواهد داشت.

این سازمان حقوق بشری افزود: «دادگاه حاوی حقایق مفصلی در مورد شکنجه زندانیان و بازداشت شدگان توسط دولت رجب طیب اردغان در ترکیه است».

در همین حال شماری انجمن‌ها و سازمان‌های بین المللی حقوق بشری خواستار رسیدگی این دادگاه نمادین به پرونده جنایات جنگی که ارتش ترکیه در سوریه و لیبی مرتکب شده است، شدند.

انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی همچنین از دادگاه خواسته‌اند تا پرونده همکاری‌های تنگاتنگ دولت اردوغان با سازمان‌های تروریستی را باز کند.

نقض گسترده حقوق بشر در ترکیه

دولت رجب طیب اردوغان از سال 2016 تاکنون چندین بار به دلیل نقض حقوق بشر در داخل این کشور از سوى سازمان‌هاى بين‌المللى حقوق بشر محکوم شده است.

آخرین این محکومیت‌ها در سال 2019 بود که از سوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بود.

این نهاد حقوق بشری در گزارشی مفصل راجع به وضعیت حقوق بشر در ترکیه در سال‌هاى متوالى پس از کودتای نافرجام 2016 پرداخته و به زندان فله‌ای بسیاری از مخالفان از جمله فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران و افراد رسانه‌ای توسط دولت اردوغان به بهانه دست داشتن در کودتا پرداخته بود.

این سازمان حقوق بشر در گزارش خود همچنین از نقض گسترده و وخیم حقوق بشر از جمله قتل و شکنجه توسط نیروهای امنیتی ترکیه در جنوب شرقی این کشور خبر داده است.

طبق گزارش سازمان ملل دولت اردوغان پس از کودتای نافرجام سال 2016، بیش از 160 هزار نفر در ترکیه بازداشت و 152هزار کارمند دولتی، را بدون دلیل قانونی از کارشان اخراج کرد.

دولت ترکیه در جریان برقراری وضعیت اضطراری پس از کودتای نافرجام، علاوه بر بازداشت‌ها و اخراج‌ها، بیش از 45 روزنامه و 30 فرستنده رادیویی و تلویزیونی را تعطیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید