وزارت خارجه آمریکا: همه مزدوران خارجی باید از لیبی خارج شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریكا روز یکشنبه 14 ژوئن خواستار خروج همه مزدوران خارجی از لیبی شد.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا در تماس با العربیه و الحدث تأکید كرد كه مذاكرات سیاسی و امنیتی با نظارت سازمان ملل و در چارچوب توافق بین‌المللی برلین، تنها راه‌حل برون رفت از بحران لیبی است.

وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر ضرورت اخراج تمام مزدوران خارجی از لیبی گفته است، همه بازیگران خارجی باید تجهیزات نظامی خود را از این کشور خارج کنند.

این وزارت همچنین ضمن تقدیر از تلاش‌های مصر برای برقراری آتش‌بس که در چارچوب «ابتکار قاهره» اعلام شد، از همه طرف‌های درگیر در لیبی خواست تا در مذاکرات گروه «5 + 5» به طور جدی شرکت کنند.

گروه «5+5»، گروهی است که در ماه فوریه از 5 عضو ارتش ملی لیبی و 5 عضو از نیروهای دولت الوفاق برای گفت‌وگوی در ژنو با هدف دستیابی به آتش بس دائمی تشکیل شده بود. کار این گروه پس از چند جلسه از مذاکرات به دلیل اختلافات دیدگاه‌های طرفین نسبت به صلح متوقف شد.

قرار است گروه (5+5) مجددا کار خود را آغاز و برای اعلام آتش‌بس و مذاکره در ژنو کار خود را از سر گیرد.

سازمان ملل در بیانیه‌ای از اعلام از سرگیری مجدد فعالیت گروه «5+5» برای برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات استقبال کرد.

اعلامیه استقبال سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای الوفاق با هجوم نظامی مناطقی در غرب لیبی را به کنترل خود درآوردند و رجب طیب اتردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعلام حمایت علنی از الوفاق از نیت آنکارا برای رسیدن به مناطق نفت خیز «الجفره» و به کنترل درآوردن سرت سخن گفته است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به حضور نظامی روسیه در منطقه «الجفره» و «سرت» گفت، حضور روس‌ها در این مناطق به پایان دادن بحران لیبی کمک نمی‌کند.

ضرورت پایان دادن به تعطیلی تاسیسات نفتی

وزارت خارجه امریکا با تأکید کرد بر اهمیت بخش انرژی برای ثبات لیبی، از همه لیبیایی‌ها خواست تا بلافاصله به تعطیلی تأسیسات نفتی خود پایان دهند.

وزارت خارجه آمریکا در 11 ژوئن 2020 نیر با فراخوان مجدد برای ایجاد آتش‌بس در لیبی، تاکید کرد که از پایان دادن به دخالت‌های خارجی در لیبی حمایت می‌کند.

این وزارت با تاکید بر موضعی که پیش‌تر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود، روند سیاسی را تنها راه حل برای پایان دادن به بحران لیبی دانست. مایک پمپئو روز چهارشنبه ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد آتش‌بس از طرف‌های لیبی خواست با حسن نیت به گفت‌وگوها بازگردند.

پمپئو در کنفرانسی خبری گفت: «موافقت دولت الوفاق ملی و ارتش ملی لیبی برای بازگشت به مذاکرات ویژه امنیت سازمان ملل متحد گامی خوب و بسیار مثبت است».

او افزود «نیاز است اکنون مذاکراتی سریع و با حسن نیت انجام شود تا آتش‌س برقرار و گفت‌وگوهای سیاسی لیبی به سرپرستی سازمان ملل متحد از سرگرفته شود».

این در حالی است که ترکیه با بی‌اعتنایی به قطعنامه‌ها و فراخوان‌های بین‌المللی همچنان به پشتیبانی از تشکیلات الوفاق و اعزام مزودران خارجی به طرابلس و ارسال تسلیحات از راه‌های دریایی و هوایی به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته الوفاق ادامه می‌‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید