عراق؛ اصابت دو راکت کاتیوشا به اردوگاه «التاجی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی عراق روز یکشنبه 14 ژوئن گزارش داد که 2 موشک کاتیوشا به محوطه پایگاه نظامی «التاجی» که محل استقرار نظامیان آمریکایی در عراق است، اصابت کرد.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق اما سقوط این دو راکت هیچگونه تلفاتی جانی در بر نداشته است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق گفت هدف قرار دادن اردوگاه «التاجی» پیام از سوی کسانی است که می‌خواهند به عراق آسیب برساند.

فرماندهی عملیات مشترک افزود، تلاش اطلاعاتی برای كشف عناصر مهاجم به اردوگاه نظامی «التاجی» شدت گرفته است.

در پی این حمله ستاد اطلاع رسانی امنیتی عراق نیز اعلام کرد، دو فروند موشک به پایگاه نظامی «التاجی» اصابت کرده است . این مرکز در بیانیه کوتاهی گزارش داد که این حمله خسارتی به همراه نداشته است .

روز دوشنبه گذشته نیز ارتش عراق اعلام کرد، عناصر مسلح ناشناس یک راکت به سوی محیط مجاورت فرودگاه بین المللی بغداد كه سربازان عراقی و آمریكایی در آن مستقر هستند ، شلیک كردند.

پایگاه «التاجی» در 27 کیلومتری شمال بغداد تأسیس شده است.این پایگاه برای آموزش نیروهای عراقی برای مبارزه با تروریسم در عراق با توافق دولت عراق و آمریکا ایجاد شد.

توافق استراتژیک میان واشنگتن و بغداد

دولت‌های آمریکا و عراق شامگاه پنج‌شنبه در بیانیه مشترکی در پی آغاز مذاکرات استراتژیک میان دو کشور از توافق برای کاهش حضور نظامی واشنگتن در عراق ظرف چند ماه آینده خبر دادند.

دو کشور اعلام کردند که در سایه پیشرفت‌های چشم‌گیر در مسیر نابودی داعش آمریکا روند کاهش نیروهای نظامی‌اش در عراق را طی چند ماه آتی ادامه می‌دهد.

هیات عراقی به ریاست عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزارت خارجه و هیات آمریکایی به ریاست دیوید هیل، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی مذاکرات استراتژیکی را براساس چارچوب توافق استراتژیک سال 2008 برگزار کردند.

دو طرف در این مذاکرات بار دیگر بر اصول توافق استراتژیک سال 2008 تاکید کردند. همچنین آمریکا بار دیگر پایبندی خود و احترام به حاکمیت عراق و تمامیت ارضی آن و تصمیمات مقامات پارلمانی و اجرایی عراق را اعلام کرد.

در زمینه اقتصاد و انرژی نیز آمریکا اعلام کرد موضوع فراهم کردن مشاوران اقتصادی برای همکاری مستقیم با دولت عراق در کمک به تقویت حمایت بین‌المللی از این کشور از جمله موسسات دولتی در طرح‌های مربوط به اجرای اصلاحات اقتصادی اساسی را بررسی می‌کند.

دو کشور پروژه‌های سرمایه‌ گذاری شامل سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی بین‌المللی در عرصه انرژی و دیگر بخش‌هارا مورد بررسی قرار دادند.

علاوه بر تیم‌های مذاکره کننده دو کشور بر اهمیت کمک به عراق در اجرای برنامه‌های دولت و اصلاحات که انعکاس‌دهنده خواسته‌های ملت عراق است از جمله بازگرداندن ثبات، برگزاری انتخابات آزاد و شفاف و دارای اعتبار تاکید کردند.

در زمینه امنیتی نیز آمریکا متعهد شد در چند ماه آینده نیروهایش در عراق را کاهش دهد. علاوه بر این دو طرف درباره وضعیت نیروهای نظامی آمریکایی که در عراق می‌ماند گفت‌وگو کردند.

آمریکا نیز متعهد شد برای ایجاد پایگاه‌های دائم یا حضور نظامی دائم در عراق تلاش نخواهد کرد. این مساله در سال 2008 نیز میان دو طرف به توافق رسیده بود.

دولت عراق نیز در مقابل متعهد شد که از نظامیان ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا حمایت کند.در همین راستا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت بغداد نسبت به ممانعت از هرگونه هدفگیری مجدد سفارت واشنگتن و بازداشت عاملان تهدید هیات‌های دیپلماتیک آمریکا در عراق متعهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید