دستگیری تاجر هماهنگ‌کننده معاملات نفتی ایران و ونزوئلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک تاجر نزدیک به مادورو که توسط مقامات آمریکایی به مدیریت شبکه پولشویی رژیم نیکولاس مادورو در ونزوئلا متهم شده است، در مجمع‌الجزایر کیپ‌ورد دستگیر شد. او متهم است که در هفته‌های اخیر نقش واسطه‌گری در معاملات نفت و طلا بین ایران و ونزوئلا داشته است.

بر اساس گزارش رویترز یکشنبه 14 ژوئن 2020، الكس ساب با هواپیمای شخصی‌اش در راه سفر به ایران بازداشت شد. او یک شهروند کلمبیایی است که پاسپورت ونزوئلایی نیز دارد.

نیکول ناواس آکسمن سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای در این باره گفت: «ساب به موجب اعلامیه قرمز اینترپل که با توجه به کیفرخواست ایالات متحده صادر شده بود، دستگیر شد». او جزئیات دیگری ارائه نکرد.

ماریا دومینگز وکیل ساب که در آمریکا حضور دارد، بازداشت موکلش در مجمع‌الجزایر سواحل غرب آفریقا را تأیید کرد، اما او نیز از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

دولت آمریكا، ساب را به پولشویی و فساد در ونزوئلا از طریق تاسیس شركت‌های جعلی در ترکیه، هنگ‌كنگ، پاناما، كلمبیا و مکزیك متهم کرد.

در ژوئیه سال 2019، وزارت دادگستری ایالات متحده، ساب و یک تاجر دیگر را به رشوه دادن به مقامات ونزوئلا و انتقال حدود 350 میلیون دلار به حساب‌های خارج از کشور متهم کرد.

آمریکا همچنین ساب را به علت ایجاد یک شبکه گسترده فساد در برنامه یارانه‌ای غذا زیر نظر دولت نیکولاس مادورو که نظام او را ثروتمندتر کرد و باعث فروپاشی اقتصادی این کشور نفت‌خیز شد، مجازات کرد.

مقامات آمریکایی می گویند که این برنامه غذایی شامل فرزندان، همسر مادورو و همچنین 13 شرکت در کشورهای مختلف است.
استفان منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در ژوئیه سال 2019، هنگام اعلام تحریم‌ها گفت: «ساب با نزدیکان مادورو همکاری کرده تا یک شبکه فساد در مقیاس بزرگ را مدیریت و از آن بهره‌برداری کنند، آنها از جمعیت گرسنه ونزوئلا در این راه سواءستفاده کردند».

او افزود: «آنها از غذا به عنوان ابزاری برای کنترل استفاده می‌کنند و آن را به حامیان سیاسی خود پاداش می‌دهند و مخالفان خود را با آن مجازات می‌کنند. در حالی كه صدها میلیون دلار، از طریق چندین طرح كلاهبرداری، جمع می‌كنند».

ساب همچنین برای کمک به مادورو، در ازای طلا به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور در معاملات نفت ایران شرکت کرده بود.

در ماه مه، ایران چندین تانکر نفتی را به دولت ونزوئلا ارسال کرد. دولت آمریکا و مخالفان ونزوئلا می‌گویند این کار از طریق شرکت‌های تقلبی تحت کنترل ساب انجام شده است.

خوخه آرئاسا وزیر امور خارجه ونزوئلا، بازداشت ساب را «نقض قوانین بین‌الملل و غیرقانونی» خواند و گفت که ساب به نمایندگی از دولت ونزوئلا برای خرید مواد غذایی، دارو و سایر لوازم برای کمک به این کشور در مبارزه با کروناویروس مامور شده است.

در مقابل، مخالفان ونزوئلا به سرپرستی خوان گوآیدو که توسط دهها کشور از جمله ایالات متحده به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا شناخته شده است، از بازداشت ساب استقبال کردند.

سلیا فلورس، مخالف ونزوئلایی در توئیتر نوشت: «الكس ساب توسط دیكتاتور (مادورو) حمایت می‌شود، تاسیس شركت‌های جعلی [شركت نفتی دولت ونزوئلا]، نگهداری طلا و مواد غذایی، اتحاد با ایران و روابط با كارتل‌ها از جمله اقدامات وی است. او از پول‌های غیرقانونی مادورو و همسرش محافظت می كند».

او افزود: «دستگیری وی ضربه بزرگی به ساختار نظام است و به نظر می‌رسد كه ونزوئلایی‌ها تنها نیستند و آینده‌ای با مادورو وجود ندارد، حتی برای كسانی كه از او حمایت می‌كنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید