ارتش لبنان برای حفظ آرامش نیروهای خود را در طرابلس مستقر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش لبنان روز یکشنبه 14 ژوئن اعلام کرد برای حفظ و برقراری آرامش نیروهای خود را در شمال شهر طرابلس مستقر کرده است.

شهر طرابلس لبنان روز گذشته شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگانی بود که برای اعتراض به وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی به خیابان ریخته‌اند.این شهر از بامداد امروز یکشنبه شاهد حضور و استقرار تعداد زیادی از نیروهای امنیتی است.

شهر طرابلس پس از تجدید اعتراضات سراسری اخیر لبنان در روزهای گذشته شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان بود. این درگیری به زخمی شدن ده‌ها تن از میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان بود.

تظاهرکنندگان با آتش زدن لاستیک‌های خودرو جاده‌های منتهی به شمال شهر را قطع کردند.

حسن دیاب نخست وزیر لبنان، سه روز پس از آغاز اعتراضات در چندین منطقه لبنان روز گذشته طی سخنانی از قبول مسئولیت وقایع اخیر لبنان که در پی سقوط ارزش لیره لبنان در برابر دلار آمریکا به تظاهرات مردم لبنان و نارضایتی آنها از شرایط اقتصادی منجر شده است را سر باز زد.

نخست وزیر لبنان روز شنبه، گفت، طرح کودتایی علیه کار مبارزه با فساد سخن گفت. او تأکید کرد که این طرح کودتایی خنثی شده است.

دیاب همچنین از اصل «دولت‌های کوچک» در لبنان اصطلاحی که بیانگر تأثیر شبه نظامیان حزب الله بر چندین منطقه در این کشور است، انتقاد کرد.

اعتراضات مجدد لبنانی‌ها روز پنجشنبه آغاز شد. هفته گذشته صدها معترض لبنانی پس از کاهش ارزش پول این کشور در برابر دلار آمریکا دست به تظاهرات زده‌اند. تظاهر کنندگان نسبت به اوضاع بد معیشتی و عدم توانایی دولت در مهار کردن بحران اقتصادی وگرانی در این کشور که شرایط زندگی برای همه مردم سخت کرده است، به شدت اعتراض کردند.

لیره از ماه اکتبر گذشته تاکنون حدود 70٪ از ارزش خود در برابر دلار از دست داد.

سقوط ارزش لیره لبنان این کشور را در بحران مالی غرق کرده و و باعث افزایش قیمت‌ها، کاهش فرصت‌های شغلی و ایجاد محدودیت در مبادله سپرده‌های دلار و معلق شدن حساب‌های پس انداز ارز در بانک این کشور شد.

لیره لبنان روز جمعه پس از اعلام دولت مبنی بر اینکه بانک مرکزی این کشور روز دوشنبه دلار را وارد بازار خواهد کرد، افزایش یافت.

اما این راه‌حل‌های موقت باعث فروکش کردن اعتراصات نشد و معترضان روز شنبه بار دیگر به خیابان‌های سراسر این کشور از جمله بیروت، طرابلس، شمال صیدا و جنوب بازگشته و دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان خواستار استعفای دولت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید