.
.
.

پمپئو: برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران پولی نداده و نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات‌متحده آمریکا، بر ادامه مذاکرات با نظام ایران در مورد دیگر گروگان‌هایی که در حال حاضر در ایران هستند، تأکید کرد.

پمپئو پنجشنبه 11 ژوئن در گفت‌وگویی اعلام کرد: «ما به روشنی مشخص ساختیم که برای آزادی گروگان‌ها (هیچ پولی) نمی‌دهیم. باید ایرانی‌ها را متقاعد کرد که بدانند (آزاد کردن گروگان‌ها) کار درستی بوده و از طریق فعالیت متمرکز دیپلماتیک صورت گرفته‌است».

پمپئو افزود: «تمرکز ما بر این است که افراد باقی‌مانده آن معدودی که هنوز در ایران هستند را تحویل گرفته و در اولین فرصت به خانه بازگردانیم».

گفتنی است که در حال حاضر چندین شهروند آمریکایی مانند سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و چند شهروند غیرآمریکایی چون نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، انوشه آشوری، و کایلی مور گیلبرت، در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه ایالات‌متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده‌است.

تحلیلگران غربی می‌گویند ایران از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.