.
.
.

انتقال عبدالله بزرگزاده به بازداشتگاه اخراج اتباع خارجی توسط سرویس اطلاعات ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بزرگزاده سربازی کنشگر سیاسی و مدنی بلوچ که سحرگاه پنج‌شنبه 11 ژوئن در منزل شخصی‌اش توسط سرویس اطلاعات ترکیه بازداشت شد؛ امروز به محل دیپورت و اخراج اتباع خارجی در آنکارا منتقل شد.

حبیب‌الله سربازی برادر عبدالله روز جمعه 12 ژوئن 2020 با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود نوشت «مطلع شدم عبدالله بزرگزاده را به بازداشتگاه دیپورت و اخراج اتباع خارجی آنکارا منتقل کردند. وی در ایران حکم ۱۱ سال حبس دارد، هر نوع بازگرداندن وی مستقیما تهدید جانی است. از سازمان های بین‌المللی و حقوقی و کلیه آگاهان خواستار پیگیری هستیم.»

پیشتر حبیب‌الله سربازی در مصاحبه‌ای با کمپین فعالین بلوچ گفت: «از بعد نیمه شب دیشب تا ظهر امروز پنجشنبه ارتباط برادرم با من و خانواده و دوستانش قطع شده بود، تا اینکه بعد ظهر امروز پیام فرستاد و گفت که میت (سرویس اطلاعات ترکیه) او را از منزل شخصی بازداشت کرده و برده و قرار است تا یک ساعت دیگر آزادم کنند.»

سربازی افزود: «ما فکر کردیم سو تفاهمی شده و آزادش می‌کنند اما به جایی آزاد کردن او را به مقر اطلاعات ترکیه در منطقه Akyurt آنکارا جنب اداره مهاجرت منتقل کردند.»

او گفت «من از عبدالله پرسیدم چی گفتن چرا بازداشتت کردن؟ گفت: به من گفتن که اقامت تو تمام شده به همین خاطر اما من برگه نوبت اقامت دارم برای چند روز دیگر، که با داشتنش وجود من قانونی میشه، ضمن اینکه چرا میت ترکیه باید بخاطر پایان اقامت منو بازداشت کنه و نه پلیس».

حبیب‌الله سربازی خاطرنشان کرد که «عبدالله قبلا در جریان دختران ایرانشهر بخاطر اعتراضات مدنی بازداشت و برای او حکم 11 سال زندان بریدند که مجبور به تبعید خودخواسته از کشور شد و توانست خود را به ترکیه برساند و اقامت قانونی بگیرد. و بازداشت او توسط یک سرویس اطلاعاتی ربطی به اقامت او ندارد گمان میرود بازداشت او با فشار حکومت ایران باشد و من و خانواده نسبت به این موضوع به شدت نگرانیم.»

لازم به ذکر است که عبدالله بزرگزاده، کنشگر سیاسی و مدنی بلوچ، خردادماه 98 در جریان اعتراض مردمی نسبت به تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده و پس از چند ماه حبس برای او حکم 11 سال زندان بریدند. وی که با قرار وثیقه 120 میلیون تومانی آزاد شده بود کشور را ترک کرد.

در زمان بازداشت وی 100 فعال سیاسی و سازمان‌های حقوقی و مدنی از جمله عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط وی شده بودند.