.
.
.

ارتفاعات «ته ته»؛ راه عبور کولبران کُرد جاذبه توریستی VIP شد!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک شرکت تورگردی در آگهی تبلیغاتی خود مسیر عبور کولبران کُرد در ارتفاعات «ته ته» مریوان از توابع استان کردستان را به عنوان جاذبه توریستی VIP به مخاطبان خود معرفی کرده است. این تبلیغات با واکنش منفی فعالان کُرد همراه بود.

به گزارش روز شنبه 13 ژوئن 2020 وب سایت «مدارا»، یکی از صفحات تورگردی در تازه‌ترین آگهی خود با عنوان «تور 3 روز و 2 شب به صرف صبحانه و…» وعده مشاهده راه عبور کولبران را به مخاطبان خود داده است!

تماشای وضعیت اسفناک کولبران کُرد و معرفی آن به عنوان جاذبه توریستی با اعتراض شدید و واکنش منفی کنشگران و فعالان شبکه‌های اجتماعی همراه بود.

مدیر این صفحه تورگردی درباره جزییات این تور که قرار است در خردادماه برگزار شود، گفت: «این آگهی مربوط به تور VIP ماست که به قیمت ششصد هزارتومان برگزار خواهد شد.»

او در خصوص بند جنجالی این آگهی هم افزود: «به دلیل اعتراض مردم ما این بند را حذف کردیم اما هدف ما از مشاهده راه عبور کولبران، نشان دادن وضعیت مشقت بار این عزیزان بود نه چیز دیگر!»

مدارا در ادامه نوشت «با وجود گذشت بیش از پنج ماه از مرگ فرهاد‌، نوجوان 14 ساله‌ای که پس از انتشار تصویر جسد یخ زده‌اش موجی از اعتراض درباره وضعیت این افراد در شبکه‌های مجازی به راه افتاد نه تنها تغییری در وضعیت این افراد به وجود نیامد بلکه به نظر می‌رسد تماشای وضعیت اسفناک این هموطنان ما به جاذبه ترویستی برخی طبیعت گردان کشورمان تبدیل شده است.»

گفتنی است مسیری که قرار است به جاذبه توریستی تبدیل شود سالانه ده‌ها کولبر کُرد جان خود را در آن از دست می‌دهند.

فرهاد خسروی، نوجوان 14 ساله کُرد یکی از این افراد بود که حین کولبری جان خود را از دست داد و جسدش‌ پس از سه روز پیدا شد.

او و برادر ۱۷ساله‌اش، آزاد خسروی روز سه‌شنبه 17 دسامبر در در این ارتفاعات ناپدید شده بودند. جسد آزاد روز چهارشنبه 18 دسامبر و جسد فرهاد روز جمعه 20 دسامبر پیدا شد. این دو کولبر اهل روستای «نی» در شهرستان مریوان بودند.