.
.
.

واشنگتن: بزرگترین خطری که عراق با آن روبروست شبه‌نظامیان هوادار ایران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوید شنکر معاون وزیر امور خارجه ایالات‌متحده در امور خاورمیانه روز پنج‌شنبه 11 ژوئن 2020 در گفتگوبا العربیه گفت که عراق باید مانع مورد هدف قرار گرفتن سفارت آمریکا در بغداد شود و بزرگترین خطری که عراق با آن روبروست شبه‌نظامیان هوادار ایران هستند و این گروه‌ها مانع پیشرفت عراق می‌شوند.

شنکر گفت که موشک‌پرانی‌ها به سمت سفارت آمریکا در بغداد اهمیت گفتگوهای استراتژیک با دولت عراق در زمان فعلی را نشان می‌دهد.

او گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران که خارج از چارچوب دولت عراق فعالیت می‌کنند، مشکل و خطری برای حاکمیت ملی و ثبات عراق دانست و گفت که این گروه‌ها مانع جدی در برابر پیشرفت اقتصادی عراق بوده و مانع ورود سرمایه‌گذاران به این کشور می‌شوند.

شنکر گفت که دولت عراق متعهد شده این گروه‌ها را کنترل کرده و حاکمیت ملی خود را تقویت کند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که «گفتگوهای استراتژیک» میان آمریکا و عراق روز پنج‌شنبه آغاز می‌‌شود و دیوید هیل، معاون سیاسی پمپئو سرپرستی هیات مذاکره‌کننده آمریکایی را بر عهده خواهد داشت. نمایندگانی از وزارت دفاع، انرژی، امور خزانه‌داری و نهادهای آمریکایی دیگر هم در این هیات حضور خواهند داشت.

پمپئو گفت: «در سایه وجود تهدیدات جدید از جمله بحران کووید 19 و سقوط قیمت‌های نفت و کاهش بودجه چشمگیر، ضروری است که آمریکا و عراق به عنوان دو همپیمان استراتژیک با همدیگر دیدار کرده و برنامه‌ای برای عبور از این مرحله براساس منافع دو کشور تنظیم کنند.»