.
.
.

آلمان برای نخستین‌بار گفته‌های فرمانده سپاه را یهودستیزانه خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست جمعه، 12 ژوئن به نقل از هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، گفته‌های اخیر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره «نابودی اسرائیل» را «اظهاراتی یهودستیزانه» تلقی کرد.

وزیر خارجه آلمان خاطرنشان نمود که این نوع اظهارات یهودستیزانه «کاملاً غیرقابل قبول» است و ایران عامل انتشار «گفتار یهودستیزانه» در منطقه است.

شایان ذکر است که حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، در روزهای گذشته در «پیام تسلیت» خود به مناسبت مرگ رمضان عبدالله شلح دبیرکل پیشین جنبش جهاد اسلامی فلسطین، در مورد «نابودی» اسرائیل ابراز اطمینان کرد.

وی در پیام خود به زیاد النخاله دبیرکل کنونی جهاد اسلامی، عبارات «محو حیات ننگین رژیم جعلی، جنایتکار و کودک‌کش صیهونیستی» و «دفع غده سرطانی اسرائیل از منطقه» را به کار برده‌است.

وزیر خارجه آلمان که دو روز پیش راهی اسرائیل شد، ابتدا اظهارات حسین سلامی را «ضد اسرائیلی» نامیده بود، اما به نوشته جروزالم پست، با تغییر واکنش خود، این سخنان را «یهودستیزانه» نامید.

هایکو ماس به این روزنامه گفت آلمان «قویا فراخوان به نابودی اسرائیل، مشروعیت بخشیدن به ترور و ترویج مطالب یهودستیزانه را نکوهش می‌کند».

این نخستین بار است که مقامات رسمی آلمان، گفته‌های سلامی را افزون بر «ضد اسرائیلی» بودن، «یهودستیزانه» نیز توصیف کردند.

گفتنی است که ژنرال گابی اشکنازی و ژنرال بنی گانتس، وزیران خارجه و دفاع در دولت جدید اسرائیل، چهارشنبه گذشته در اولین دیدار با هایکو ماس در اورشلیم از ایران به عنوان «خطری بزرگ» برای منطقه یاد کردند.

اشکنازی به وزیر خارجه آلمان گفت «ایران بزرگ‌ترین تهدید» است و اسرائیل «هرگز تحمل نخواهد کرد که ایران به سلاح هسته‌ای برسد یا ارتش آن در نزدیکی مرزهای ما باشد».

گفتنی است برغم این که نکوهش گفتارهای «یهودستیزانه» و سیاست «ضد اسرائیلی» نظام ایران از سوی آلمان و تصمیم اخیر این کشور در «تروریستی» قلمداد کردن شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان، با استقبال اسرائیل روبه‌رو شده اما درخواست‌های پیاپی اسرائیل از آلمان برای پیروی از آمریکا در خروج از برجام، مورد موافقت آلمان قرار نگرفته‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم