گسترش کرونا در افغانستان؛ به مراکز خصوصی بهداشتی اجازه تداوی بیماران کرونا داده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه(بهداشت) این کشور پنج‌شنبه 11 ژوئن به مراکز خصوصی صحی اجازه داد تا بیماران کرونا را شناسایی و تداوی کنند.

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه‌ افغانستان امروز در نشست خبری در کابل گفت، نیاز نیست تا هر کلینیک و شفاخانه‌(بیمارستان) خصوصی جواز فعالیت برای تشخیص ویروس کرونا اخذ کنند، بلکه این مراکز از این بعد می‌توانند بیماران ویروس کرونا را همانند سایر بیماران تشخیص و مورد تداوی قرار دهند.

Advertisement

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» عثمانی اضافه کرد: «تا امروز دست سکتور خصوصی صحی افغانستان در امر مبارزه با ویروس کرونا قطع شده بود. اما امروز من به عنوان مسئول درجه اول صحی کشور اعلام می‌کنم که سکتور خصوصی صحی اجازده دارد تا در تشخیص و تداوی مریضان کرونا سهم بگیرند».

وی تاکید کرد، پس از این هرشفاخانه و کلینیک خصوصی در افغانستان می‌تواند وسایل و تجهیزات لابراتواری برای تشخیص ویروس کرونا را تدارک دهند، اما هیچ مراکز خصوصی صحی نمی‌تواند بیماران ویروس کرونا با استفاده از روش تست سریع شناسایی و مورد تداوی قرار دهند.

عثمانی علاوه کرد، از امروز به بعد تمامی سیستم صحی افغانستان به‌شمول سکتور خصوصی به‌خاطر مبارزه با ویروس کرونا منسجم و هماهنگ اداره می‌شود و باید تمامی کلینیک‌ها و شفاخانه‌‌ها در کل نقاط این کشور سهولت‌هایی برای تجرید مریضان ایجاد کنند.

عثمانی اظهار کرد، پیش از این تشخیص و تداوی بیماران ویروس کرونا در لابراتوارها و مراکز صحی دولتی صورت می‌گرفت، اما این روند با توجه به تعداد زیاد مبتلایان و گسترش سریع ویروس کرونا در افغانستان پاسخ‌گو نیست.

شایان ذکر است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 22 هزار و 890 نفر، قربانیان به 426 نفر و بهبودیافتگان به سه هزار و 326 نفر رسیده اند. اما برخی منابع صحی می‌گویند که آمار واقعی مبتلایان و قربانیان کرونا در افغانستان بیشتر از اعلام آمار رسمی است.

از سوی دیگر، بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز در این روزها به‌گونه بی‌سابقه خبرهای از جان‌باختن و یا مبتلا شدن عزیزان شان به ویروس کرونا را نشر می‌کنند و یاهم تجارب شان را از چگونگی سپری کردن دوره بیماری‌اش را شریک می‌نمایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم