گریفیتس به مشورت‌های خود با یمنی‌ها در باره چالش‌ها و فرصت‌های صلح پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر فرستاده سازمان ملل متحد در یمن، روز پنجشنبه 11 ژوئن اعلام کرد، مارتین گریفیتس، شامگاه چهارشنبه، به مشورت‌های گسترده مجازی خود با صدها یمنی در باره فرصت‌ها و چالش‌های پروسه صلح این کشور پایان داد.

دفتر گریفیتس در بیانیه‌ای گفت: «این مشورت‌ها که از نوع خود بی‌نظیر بوده است، به مدت دو روز به طول انجامید و روز سه‌شنبه به پایان رسید».

بیانیه افزود: «بیش از 500 یمنی از مرد و زن نظرات خود را در مورد آتش بس آتی در سطح کشور، آینده روند صلح سیاسی و بهبود اوضاع کشور در مقابله با گسترش بیماری همه گیر Covid-19 را بیان کردند».

دفتر فرستاده سازمان ملل به یمن اظهار داشت: «بیشتر شرکت‌کنندگان عضو سازمان‌های جامعه مدنی هستند و 57٪ از آنها در یمن زندگی می‌کنند»..

در این بیانیه آمده است كه 95٪ از شركت‌كنندگان متفق القول بوده‌اند كه برقراری آتش‌بس در یمن برای پاسخگویی مؤثر جهت رویارویی با بحران شیوع كرونا در این کشور ضروری است».

براساس این بیانیه، 62٪ از شرکت‌کنندگان موافق بودند که تاثیر منفی شیوع این بیماری مشابه تأثیر منفی جنگ بر زندگی یمنی‌ها است آنها معتقدند که یمن از دو ویروس «جنگ و کورونا» رنج می برد.

دفتر گریفیتس اضافه کرد: «موضوع پرداخت حقوق کارمندان دولت اولویت اصلی شرکت کنندگان در این مشاوره‌ها بود».

طبق این بیانیه 99٪ از شرکت کنندگان بر اهمیت تامین حقوق کارمندان و ضروری بودن آن تاکید کردند در حالی که 76٪ از پاسخ دهندگان موضوع حقوق را در صدر مجموعه اقدامات پیشنهادی انسانی و اقتصادی برای کاهش رنج در یمن قرار دادند».

براساس این بیانیه، 85 درصد از شرکت کنندگان معتقدند که از سرگیری مذاکرات صلح برای دستیابی به یک صلح جامع و پایان دادن به جنگی که وارد ششمین سال خود در یمن می‌شود، مهم و ضروری دانستند.

گریفیث طی ماه گذشته چند جلسه از طریق اینترنت با طرفین درگیر در یمن برگزار کرد و در این جلسات مرتب بر امور و اقدامات بشردوستانه و اقتصادی که به کاهش رنج ناشی از جنگ مردم یمن کمک می‌کند، تاکید کرد.

در اواخر ماه مارس، فرستاده سازمان ملل متحد با هدف تقویت هماهنگی اقدامات بین احزاب و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل، برای مقابله با تهدید احتمال گسترش ویروس کورونا، ابتکاری را برای پایان دادن به جنگ و از سرگیری تلاش‌های سیاسی ارائه داد.

در حالی که دولت قانونی یمن با ابتکار عمل گریفتس موافقت کرد و ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن در پاسخ به ابتکار عمل دبیرکل سازمان ملل متحد، آتش‌بس یک جانبه را اعلام کرد، شبه نظامیان تروریست حوثی هنوز این ابتکارعمل را رد و همچنان به تشدید درگیری‌ها و هدف قرار دادن غیرنظامیان ادامه می دهند.

این در حالی است که تا عصر روز چهارشنبه 10 ژوئن تعداد مبتلایان کورونا در یمن به 560 نفر رسید که از این تعداد 129 نفر جان باختند و 23 نیز بهبود یافتند. البته این آمار شامل مناطقی نیست که توسط حوثی ها کنترل می شوند.

حوثی‌ها از افشای اعداد واقعی مبتلایان و جانباختگان کرونا خودداری می کنند. گزارش‌ها از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها از ابتلاط و مرگ هزاران نفر بر اثر بیماری کرونا خبر می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم