معاون روحانی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از وقوع تابستانی داغ خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به پیش‌بینی محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، تابستان پیش رو، آبستن ناآرامی‌های تازه‌ای خواهد بود یا به تعبیر او «تابستان داغی» در کشور خواهد داد.

نوبخت که بنا بر گفته تحلیل‌گران مسائل ایران همانند سایر دولتمردان و مسئولان نظام و در راس آنها خامنه‌ای رهبر انقلاب، همواره فرافکنی کرده و بروز مشکلات ساختاری را به خارج و باصطلاح «دشمنان» نظام حواله می‌دهند، امروز 11 ژوئن در اظهار نظری رسانه‌ای پیش‌بینی کرد: «در حالی که دشمنان در تلاش هستند که تابستان داغی را برای مردم ایجاد و به فشارهای تحریمی افزوده کنند، ما در دولت تلاش داریم که با افزایش آستانه تحمل مردم، به شکست این پروژه کمک کنیم.»

از نگاه تحلیل‌گران امور ایران، نکته جالب توجه در سخنان نوبخت این است که اگر «تابستان داغ» دسیسه «دشمنان» است، چرا نظام می‌خواهد برای جلوگیری از آن «آستانه تحمل مردم را بالا ببرد»؟!

محمدباقر نوبخت در توضیح مکانیزم با اصطلاح بالابردن «آستانهٔ تحمل مردم»، گفته ‌است: «ده‌هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری اختصاص یافته‌است.»

نوبخت درادامه با اذعان به وجود مشکلات اقتصادی کشور گفته‌است که نظام «با محدودیت منابع مواجه است» اما، می‌کوشد به یاری «ایدئولوژی روشن و دکترین تعریف شده به ساماندهی منابع» محدود دست یابد.

او تأکید کرد تحریم‌ها، کلیه سیاست‌ها و سیاستگذاری‌های نظام ایران را دستخوش تغییر کرده، اما، حکومت ایران می‌داند که با همین منابع محدود که البته وی آنها را «خوب» توصیف کرده، «کشور را به چه سمتی اداره» کند.

پیش از این شمس‌الدین حسینی، عضو جدید مجلس یازدهم و وزیر اقتصاد پر حاشیه محمود احمدی‌نژاد، گفته بود که نظام اسلامی دیگر فرصتی برای از دست‌دادن ندارد، زیرا، اقتصاد کشور زمین‌گیر، شکاف طبقاتی بی‌سابقه و دیگر از درآمدهای بادآورده نفتی نیز خبری نیست.

شایان ذکر است که وخامت این وضعیت و نبود منابع ارزی باعث شده که حتی تلویزیون دولتی ایران یکی پس از دیگری، شبکه‌های برونمرزی خود را از ماهواره حذف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم