فرمانده سنتکام: ایران کماکان بزرگترین تهدید علیه ثبات و امنیت منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام»، ایران کماکان بزرگترین تهدید برای منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید.

ژنرال کنت مکنزی روز چهارشنبه 10 ژوئن از قطر در کنفرانس ویدئویی با اندیشکده خاورمیانه در واشینگتن با اشاره به این که «ایران بزرگترین تهدید علیه ثبات و امنیت منطقه است»، گفت که نظام ایران از تروریسم و گروه‌های تروریستی حمایت مالی کرده، پشتیبان حکومت بشار اسد بوده و ضمن ارسال سلاح‌های پیشرفته برای حوثی‌ها در یمن، هدایت حملات به نفتکش‌های بین‌المللی در تنگه هرمز را به عهده داشته و تاسیسات نفتی سعودی و نیروهای آمریکایی در عراق را هدف حمله قرار داده است.

فرمانده سنتکام تاکید کرده است که رژیم ایران با هدف تسلط بر منطقه خاورمیانه، ضمن تضعیف امنیت منطقه، به طورفعالانه، عامل گسترش بی‌ثباتی است.

او در ادامه به راهبرد «فشار حداکثری» دولت آمریکا در قبال ایران اشاره کرد و گفت، هدف این راهبرد، زیر فشار گذاردن مداوم نظام ایران است تا این نظام، جاه طلبی های هسته‌ای، برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و اقدام علیه همسایگان را متوقف سازد.

ژنرال کنت مکنزی درعین حال در ادامه تاکید کرد که کارزار فشار حداکثری آمریکا، دارای ابعاد نظامی نیست.

«بازدارندگی ایران»

فرمانده سنتکام در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدامات آتی در قبال ایران گفت، «برآورد من این است که ما وارد مرحله تازه‌ای شده‌ایم که من آن را بازدارندگی رقابتی با ایران می‌نامم . این برهه در واقع با تبادل حملات در ژانویه آغاز شد، زمانی که ما به قاسم سلیمانی حمله کردیم و آنها نیروهای ما در اربیل و همچنین در پایگاه الاسد را هدف یورش خود قرار دادند.»

او خاطر نشان ساخت که از این شرایط به بعد، نظام ایران وادار به بازنگری در محاسبات خود شد چرا که گمان نمی برد که آمریکا علیه آنها دست به چنین اقدامی بزند.

او اضافه کرد: «به همین علت آنها وادار شدند تا در محاسبات خود بازنگری بکنند که ما چه کارهایی را مایلیم انجام دهیم و چه کارهایی را مایلیم نیستیم انجام دهیم. به نظر من این تاثیر بسیار بزرگی برای ایجاد و دوباره ایجاد کردن بازدارندگی قاطع داشت.»

فرمانده سنتکام در ادامه ضمن انتقاد از نقش ایران در تداوم درگیری در یمن گفت که ایران هم اکنون از «اقداماتی» شبیه اقدامات پیشین خود، باز داشته شده‌٬ چرا که شاهد توانایی آمریکا در پاسخگویی در منطقه و جهان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید