عفو بین‌الملل: حقوق کارگران در قطر کماکان نقض می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه 11 ژئن 2020 بار دیگر نقض حقوق کارگران خارجی در قطر را محکوم کرد و گفت که روند نقض حقوق کارگران در قطر کماکان ادامه دارد.

عفو بین‌الملل همچنین از فیفا خواست که موضوع حقوق کارگران خارجی در قطر را جدی بگیرد. در این گزارش آمده که یک شرکت ساختمانی که در زمینه ساخت ورزشگاه‌ها در قطر فعالیت دارد، علیرغم اطلاع نهادهای ذی‌ربط برای چند ماه از پرداخت حقوق کارگران سر باز زده است.

در این گزارش تاکید شده کارگرانی که در زمینه ساخت تاسیسات جام جهانی 2022 فعالیت دارند، حقوق خود را دریافت نکرده و نهادههای حقوقی بین‌المللی درباره نقض حقوق کارگران هشدار داده و از مقامات قطر خواسته‌اند، اقدامی در این‌باره کنند.
در ماه آوریل هم سازمان عفو بین‌الملل فاش کرد که دولت قطر ده‌ها کارگر خارجی را به بهانه انجام تست کرونا، از کشور اخراج کرده است.

در این گزارش آمده بود که آمنستی با 20 کارگر نپالی که علاوه بر صدها کارگر اخراج شده در ماه مارس، از قطر اخراج شده‌اند، دیدار کرده است. این افراد گفتند که پلیس به این کارگران گفته آنها را برای انجام تست کووید19 با خود می‌برد و پس از انجام آزمایشات آنها را به محل کار خود باز می‌گرداند. این کارگران اما به بازداشتگاه‌هایی با شرایط بسیار بد برده شده، چند روز در آنجا نگاه داشته شده و در آخر به نپال فرستاده شدند.

هیچ‌کدام از این کارگران از دلیل این رفتار و اخراج از قطر اطلاعی ندارند و از حق اعتراض به بازداشت و یا اخراج خود را نداشته‌اند.
استیو کاکبرن، معاون مدیر موضوعات جهانی در سازمان عفو بین‌الملل گفت که این افراد برای چند روز در شرایطی غیرانسانی بازداشت بوده‌اند و حتی اجازه جمع کردن وسایل خود پس از سوار شدن به هواپیما به مقصد نپال را نداشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم