زندانی لبنانی پیشین: رژیم ایران پیش از انتخابات آمریکا با ترامپ معامله خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نزار زکا شهر وند لبنانی که چهار سال به اتهام جاسوسی برای آمریکا، در ایران دستگیر، زندانی و شکنجه شد، یک سال پس از آزادی خود از زندان اوین، تأکید دارد که رژیم ایران تا پیش از انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا با دونالد ترامپ معامله خواهد کرد.

نزار زکا در مصاحبه با نشریهٔ لبنانی فرانسوی زبان «لوریان لوژور» که امروز 11 ژوئن انتشار یافت با اشاره به موقعیت بشدت تضعیف شده حزب‌الله به عنوان بازوی منطقه ای رژیم ایران افزود که حزب‌الله لبنان، بشدت ضعیف شده ورژیم ایران هیچگاه به اندازهٔ امروز در موضع ضعف قرار نگرفته‌است.

به گفته زکا، حزب‌الله لبنان به دلیل تحریم‌های آمریکا وخالی شدن ذخایر ارزی ایران تبدیل به «بار سنگینی» بر دوش تهران شده و نقش آفرینی آن در سوریه نیز تقلیل یافته و روس‌ها دیگر حضور حزب‌الله را برنمی‌تابند.

نزار زکا در ادامه افزود: «حزب‌الله لبنان که زمانی مشکل منطقه‌ای بود، به سرعت به مسئلهٔ داخلی لبنان بدل خواهد شد و امیدوارم که حزب‌الله بپذیرد که دیگر همچون یک تشکیلات دولت در دولت، عمل نکند.»

زکا با ابراز اطمینان در این مورد که رهبران ایران و آمریکا «در نهایت با یکدیگر به توافق برسند.»، افزود: «ایالات متحد آمریکا لزوماً خواستار تغییر رژیم در ایران نیست، بلکه تنها می‌خواهد که ایران را زیر بال و پر خود بگیرد.»

این امر به گمان زکا از منظر ژئوپولتیک اهمیت دارد زیرا امروز این خطر وجود دارد که «چین از طریق ایران و افغانستان به مدیترانه برسد.»

به نظر زکا، معاملهٔ میان رژیم ایران و آمریکا هر لحظه ممکن است جوش بخورد، زیرا، به جز موضوع حزب‌الله، اختلاف چندانی میان دو طرف وجود ندارد و جالب توجه این است که رژِیم ایران، تلاش دارد به هر وسیله، کانال‌های ارتباطی خود با آمریکا را باز نگه دارد».

زکا تبادل زندانیان میان دو کشور به ویژه آزادی اخیر مایکل رایت، نظامی پیشین آمریکایی، توسط تهران را در همین راستا ارزیابی می‌کند.

شایان ذکر است که در پی آزادی مایکل رایت، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن ابراز تشکر از حکومت ایران از رهبران تهران خواست که برای انجام «معاملهٔ بزرگ» با او منتظر نتیجهٔ انتخابات آیندهٔ آمریکا نمانند، زیرا، به گفتهٔ ترامپ، او پیروز این انتخابات خواهد بود و اگر رهبران تهران پیش از انتخابات نوامبر با وی معامله کنند، به نتایج بهتری دست می‌یابند.

زکا در مصاحبه‌اش با «لوریان لوژور»، به تجربهٔ چهار سال زندان خود در ایران نیز اشاره کرده و گفت که این تجربه، نگاه او را برای همیشه نسبت به حکومت ایران تغییر داد. او حکومت ایران را حکومتی «شرور و بیرحم» توصیف کرد و افزود که «رهبران ایران می‌دانند که مرتکب خطا می‌شوند اما بدون پشیمانی به خطاهای خود ادامه می‌دهند.»

او گفته‌است که اصلی‌ترین واهمه رهبران ایران این است که «اگر درها را به روی جهان بیرون باز کنند نتوانند مردم ایران را مهار کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم