تظاهرات ضد رژیم اسد در سویدا و کاهش شدید واحد پول سوریه در برابر دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تظاهرات ضد دولتی کم‌سابقه‌ای در شهر عمدتاً دروزی‌نشین سویدا در جنوب غربی سوریه در چهارشنبه 10 ژوئن در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی این کشور برپا گردید.

بر اساس گزارش‌ها، شماری از ساکنان شهر برای چهارمین روز متوالی با راهپیمایی در خیابان‌ها، خواهان سرنگونی حکومت بشار اسد شده و شعارهایی را سر دادند که در ابتدای تظاهرات ضد دولتی در سوریه در سال 2011 نیز سر داده می‌شد.

Advertisement

بر اساس همین گزارش‌ها، هواداران رژیم اسد هم در واکنش خود، در مقابل در خیابان‌ها حاضر شده و به نفع دولت شعار دادند.

این گزارش‌ها حاکی از آن است ارزش پول سوریه در هفته‌های اخیر به شدت سقوط کرده که به نوبه خود منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی شده‌است.

به گفته برنامه جهانی غذا، قیمت مواد غذایی از ماه مه سال 2019 در سوریه 133 درصد افزایش یافته‌است و میلیون‌ها سوری، دسترسی کافی به مواد غذایی ندارند.

دولت سوریه، تحریم‌های وضع شده از سوی دولت‌های غربی و «دستکاری» در نرخ تبدیل ارز را دلیل سقوط ارزش لیره این کشور معرفی کرده‌است.

گفتنی است که آمریکا اخیراً تحریم‌های جدیدی علیه سوریه وضع کرده و از هفته آینده نیز تحریم‌هایی علیه اشخاصی که از حکومت سوریه و متحدانش حمایت می‌کنند را به اجرا خواهد گذاشت.

به نظر کارشناسان مسائل سوریه، بیشتر دروزی‌های سوریه که به بشار اسد وفادار مانده‌اند، از این مسئله هراس دارند که در صورت سقوط حکومت، اقلیت‌های مذهبی در سوریه مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

تظاهرات ضد دولتی از روز یکشنبه گذشته در این شهر آغاز شد و معترضان خواهان بهتر شدن شرایط زندگی شدند. به گفته مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، شعارها به تدریج و با پیش رفتن تظاهرات و اعتراض‌ها، ماهیت سیاسی پیدا کردند به طوریکه اکنون معترضان به جز درخواست برای کناره‌گیری بشار اسد، خواهان پایان دادن به فساد در کشور و خروج نیروهای وابسته به ایران و نیروهای نظامی روسیه از سوریه نیز هستند.

ایران و روسیه از متحدان اصلی بشار اسد هستند و حمایت این دو کشور از دلایل باقی ماندن بشار اسد در قدرت بوده‌است تا به حدی که نظام اسد با کمک این دو کشور توانسته، کنترل تقریباً کل کشور را دوباره در اختیار بگیرند.

در روزهای اخیر ارزش پوند سوریه در بازار سیاه سقوط کرده و یک دلار آمریکا با 3 هزار لیره سوریه معامله می‌شود درحالی که در بازار رسمی، یک دلار آمریکا معادل 700 پوند سوریه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم