برایان هوک: نمی‌خواهیم نسخه‌ای از حزب‌الله هم‌مرز سعودی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 11 ژوئن 2020 به العربیه گفت که آمریکا نمی‌خواهد نسخه‌ای از حزب‌الله هم‌مرز پادشاهی عربی سعودی باشد.

برایان هوک در گفتگوی اختصاصی با العربیه با تاکید بر اینکه درباره تهدیدات ناشی از حوثی‌ها با شاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع سعودی گفتگو کرده، ‌ گفت: «در سفر به سعودی تسلیحات ایرانی که در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته را دیدم.»

Advertisement

این مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه آمریکا افزود که واشنگتن می‌‎خواهد همه راه‌های ایران برای تامین مالی شبه‌نظامیان حوثی را قطع کند و «سیاست آمریکا در قبال ایران سه محور دارد؛ تحریم‌های اقتصادی، انزوای دیپلماتیک و تهدید به اقدام نظامی بازدارنده.»

برایان هوک درباره سوریه هم گفت که هدف آمریکا اخراج شبه‌نظامیان ایرانی از سوریه است و شبه‌نظامیان تهران دوباره در سوریه مستقر شده و به شمال این کشور منتقل شده‌اند.

او توضیح داد که تقویت سیاست‌ خارجی ایران در سوریه و رابطه تهران با حزب‌الله برای دمشق و موسکو از اهمیت افتاده است.
هوک همچنین گفت که هزینه بازسازی سوریه 400 میلیارد دلار است و روسیه این مبلغ را نخواهد پرداخت.

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا تاکید کرد: «آمریکا و دیگر کشورها تا زمان خروج کامل شبه‌نظامیان ایران از سوریه، یک فلس (ریال) هم پرداخت نخواهند کرد.»

او درباره حزب‌الله لبنان گفت ایران بیش از 70 درصد بودجه حزب‌الله را در اختیار این حزب قرار داده است و سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران، حزب‌الله را تا جایی تضعیف کرد که حسن نصرالله را به درخواست کمک‌های مالی واداشت.

هوک افزود: «ما از نتایج تحریم‌هایی که علیه حزب‌الله وضع کردیم، خرسندیم و باید از اقدام آلمان در سازمان تروریستی خواندن حزب‌الله تشکر کنیم.»

موضوع لبنان یکی از دیگر موضوعاتی بود که برایان هوک در گفتگو با العربیه به آن پرداخت. او حزب‌الله را مسئول پیامدهای فروپاشی اقتصادی در لبنان خواند و گفت که سیاست آمریکا ایستادن در کنار ملت لبنان است و «ما تظاهرات آنها علیه فساد و بیکاری و فروپاشی اقتصادی را دیدیم.»

او ابراز امیدواری کرد که ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران و همپیمانانش تمدید شود و گفت که آمریکا و همپیماناش در شورای امنیت برای این کار تلاش می‌کنند.

هوک انتخابات را در ایران ساختگی خواند و ملت ایران شایسته انتخاباتی حقیقی، فارغ از آنکه چه کسی پیروز شود، دانست.

به باور برایان هوک هیچ تفاوتی بین اعتدال‌گرایان و تندروها در ایران وجود ندارد ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا آماده مذاکره با رژیم ایران است و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه شروط این مذاکرات را شرح داده است. او تاکید کرد که ایران نفوذ خود در عراق را از دست داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم