اروپا از طرف‌های درگیر در لیبی خواست تا آتش‌بس برقرار کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و ایتالیا سه‌شنبه 9 ژوئن 2020 در بیانیه مشترکی از همه طرف‌های درگیر در لیبی خواستند تا ضمن برقراری آتش‌بس مذاکرات سازنده‌ای را به انجام رسانند.

به گزارش رویترز وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه اعلام کرد که نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا ضمن «پافشاری» از طرف‌های درگیر در لیبی خواستند تا در این کشور آتش‌بس برقرار کنند.

Advertisement

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت که این چهار مسئول «با پافشاری از همه طرف‌های لیبی و بین‌المللی خواستند تا همه عملیات‌های نظامی را به صورتی فعال و فوری متوقف ساخته و به طور سازنده‌ای به روند مذاکرات بپیوندند».

این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک فرانسوی از دخالت ترکیه در لیبی هشدار داد و به گسترش خطر دخالت‌های ترکیه تا دروازه‌های اروپا اشاره کرد.

این منبع در اظهاراتی به «العربیه» گفت که اروپا نسبت به تفاهم‌های میان ترکیه و روسیه درباره لیبی نگران است و اشاره کرد که این تفاهم‌ها به نفع ثبات در اروپا نخواهد بود.

از سویی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه اظهار داشت کشورش به حمایت از دولت الوفاق لیبی در تمامی زمینه‌های نظامی و غیرنظامی ادامه خواهد داد.

این اظهارات اردوغان سه‌شنبه طی کنفرانسی خبری و در پی برگزاری جلسه دولت ترکیه به ریاست او در آنکارا ایراد شد.

این در حالی است که وبسایت BulgarianMilitary به نقل از منابع محلی ترکیه افشا کرد که آنکارا رزم‌ناو نوع «G-class frigate» را به آب‌های سرزمینی لیبی اعزام کرده است.

بنا به منابع یاد شده هدف این رزم‌ناو ترکیه استقرار در آب‌های سرزمینی لیبی و حمایت از نیروهای دولت الوفاق علیه ارتش ملی لیبی طی درگیری‌های کنونی در اطراف شهر سرت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم