یک آمریکایی-آفریقایی‌تبار برای اولین بار به ریاست ستاد نیروی هوایی آمریکا منصوب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجلس سنای آمریکا شامگاه سه شنبه 9 ژوئن با گزینه ترامپ برای تعیین ریاست ستاد نیروی هوایی ارتش این کشور را که یک ژنرال آمریکایی-آفریقایی‌تبار است، موافقت کرد.

موافقت مجلس سنای آمریکا با گزینه دونالد ترامپ برای تعیین یک سیاه پوست به ریاست ستاد نیروی هوایی یکی از ستادهای مهم شش‌گانه ارتش آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که تظاهرات علیه نژادپرستی در شهرهای این کشور کمابیش ادامه دارد.

Advertisement

مجلس سنای آمریکا در اقدامی کم‌سابقه، با اتفاق آرا 98 در مقابل صفر ژنرال «چارلز براون» را که یک آمریکایی سیاهپوست است، را برای این پست تایید کرد.

براون 57 ساله به عنوان اولین سیاهپوستی است که به ریاست یکی از ستادهای شش‌گانه وابسته به پنتاگون آمریکا منصوب می‌شود.

ژنرال براون پس از ژنرال «کالین پاول» رئیس پیشین ستاد کل ارتش آمریکا(1989 و1993)، به عنوان دومین آمریکایی سیاه پوست است که به ریاست یکی از ستادهای ارتش آمریکا راه می‌یابد.

ژنرال براون از سال 1984 خلبان جنگنده F-16 نیروی هوایی بود.او در جنگ‌های دو مناطق اقیانوس آرام و خاورمیانه شرکت کرده و در کارنامه خود 2900 ساعت پرواز از جمله 130 ساعت پرواز جنگی را دارد.

انتصاب ژنرال براون به ریاست ستاد نیروی هوایی آمریکا همزمان با ناآرامی‌ها و تظاهرات در آمریکا در اعتراض به قتل جورج فلوید به دست پلیس، صورت می‌گیرد.

جورج فلوید، آمریکایی آفریقایی تبار روز 25 ماه مه در حالی که دست‌هایش دستبند خورده بود، توسط ماموران پلیس بر روی خیابان خوابانده شد و یکی از افسران به مدت نزدیک به 9 دقیقه زانوی خود را بر گردن وی فشرد.

او به طور مداوم فریاد می‌زد «نمی‌توانم نفس بکشم» اما این افسر پلیس هیچ توجهی نکرد تا جایی که این متهم از حرکت افتاد و با آمبولانس او را منتقل کردند.

فیلم منتشر شده از این رفتار غیر انسانی پلیس به سرعت در شبکه‌های مجازی پیچید و موج خشم و اعتراض علیه این رفتارهای نژادپرستانه را در سراسر ایالات متحده و حتی جهان برانگیخت.

ترامپ: انتخاب براون یک روز تاریخی است

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از این فرصت برای تایید اقدامات خود در راستای رفع تبعض در آمریکا استفاده کرده و انتصاب براون را روز تاریخی توصیف کرد.

ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «تصمیم من برای انتصاب ژنرال چارلز براون به ریاست ستاد نیروی هوایی به عنوان اولین رییس ستاد آفریقایی-آمریکایی اکنون توسط سنا تایید شده است. روزی تاریخی برای آمریکا!».

ترامپ پیشتر در یکی از سخنرانی‌هایش در پاسخ به منتقدان خود گفته بود «کاری که من برای آمریکایی‌های سیاه‌پوست انجام دادم هیچکدام از ریاست جمهوری‌های قبلی آمریکا انجام ندادند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم