وزیر نیرو دولت حسن روحانی: نیاز ارزی صنعت برق کشور سالانه 1.2 میلیارد دلار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو دولت حسن روحانی، نیاز ارزی صنعت برق سالانه 1.2 میلیارد دلار است که بخشی از آن از طریق صادرات برق به کشورهای منطقه تامین می‌شود.

اردکانیان روز چهارشنبه درصحن علنی مجلس گفت: «کشور عراق مهمترین همسایه ایران است که صادرات برق به آن انجام و به این ترتیب بخشی از نیاز ارزی صنعت برق از این طریق تامین می‌شود».

Advertisement

اردکانیان گفت: «با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی وجود دارد که مهمترین مشتری‌مان کشور جمهوری عراق است».

وی درباره وضعیت بدهی و طلب وزارت نیرو ادامه داد که مجموع بدهی‌های این وزارتخانه 45 هزار میلیارد تومان است و به همین میزان از دولت طلب داریم که باید به همکاری و همفکری مجلس راهکار مناسبی برای آن اندیشید.

احتمال لغو معافیت ایران در زمینه فروش برق به عراق

در حالی که مسئولان ایران از درآمدهای هنگفت حاصله از فروش برق به عراق سخن می گویند روز گذشته مایک جانسون رئیس کمیته حزب جمهوری‌خواه، گفت: «بخش تحریم‌های جدید علیه ایران شامل «شدید‌ترین مجازات‌‌هایی» است که کنگره تاکنون درباره ایران پیشنهاد کرده است».

او افزود:«در این پیشنهادها تحریم‌ها معافیت‌های استثنائی که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 به ایران داده شد، را شامل می‌شود».

پیشنهاد تحریم نمایندگان جمهوریخواه در کنگره احتمالا شامل معافیت‌های ایران بخصوص آنهایی که به عراق مربوط می‌شوند، خواهد شد.

کمیته مطالعات جمهوری در کنگره خواستار لغو مجموعه معافیت از مجازات‌های یک جانبه آمریکا شدند. آنها می‌گویند این معافیت‌ها برنامه هسته‌ای ایران را قانونی و حضور این کشور در عراق را افزایش داده است.

از مهمترین امتیازات فعلی ایران از این معافیت‌های استثنائی این است که به تهران اجازه می‌دهد تا به عراق برق بفروشد.

براساس این امتیاز ، تهران اواخر هفته گذشته یک قرارداد دو ساله برق به ارزش 800 میلیون دلار با عراق امضا کرد.

این قرار داد جایگاه تهران را در اقتصاد و دولت عراق در موقعیت مهمی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم